Wizyta

Osoby z dysfunkcją wzroku

 

WEJŚCIE DO BUDYNKU 

Zapraszamy do wejścia głównego zlokalizowanego od Pl.Małachowskiego, w południowym narożniku budynku. Drzwi wejściowe są na poziomie – 1. Na wysokości narożnika zaczynają się schody prowadzące w dół. Na wprost schodów znajduje się przeszklony szyb windy, po zejściu, na prawo - drzwi wejściowe. Otwierają się automatycznie. Do windy można dojść obchodząc niszę ze schodami z lewej strony. 

JAK DOTRZEĆ DO ZACHĘTY 

PRZYSTANEK W KIERUNKU KRAKOWSKIEGO PRZEDMIEŚCIA 

Przystanek zlokalizowany z tyłu budynku galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w lewo do uliczki przed Zachętą. 
Nie przechodząc przez uliczkę, skręcić w prawo i kierować się prosto wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi. 

PRZYSTANEK W KIERUNKU MARSZAŁKOWSKIEJ 

Przystanek zlokalizowany po drugiej stronie ulicy Królewskiej niż budynek galerii. Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo do przejścia dla pieszych. Przejście z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Za przejściem — w prawo, do uliczki przed Zachętą. Po przejściu na drugą stronę uliczki skręcić w lewo. Uwaga na znak drogowy na chodniku przed fasadą Zachęty! Kontynuować wzdłuż fasady budynku, do końca. Na rogu, po prawej stronie, schody prowadzące w dół. Po zejściu schodami, po prawej stronie szklane, automatyczne drzwi. 

JAK DOTRZEĆ DO MIEJSCA PROJEKTÓW ZACHĘTY 

Dojazd do galerii autobusami: 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518, E-2 przystanek przy ul. Nowy Świat Foksal 02 kierunek Ordynacka, Foksal 1 kierunek Al.Jerozolimskie. 
Do galerii trudno jest dotrzeć. Jest zlokalizowana na tyłach Nowego Światu w starej zabudowie, w otoczeniu mało dostępnym i przyjaznym, bez ścieżek dotykowych, z licznymi przeszkodami i barierami. Sugerujemy kontakt z galerią, umówienie się i skorzystanie z asysty w dotarciu. 

PRZYSTANEK W KIERUNKU W KIERUNKU UL. ORDYNACKIEJ 

Po wyjściu z autobusu kierować się w lewo wzdłuż ul. Nowy Świat do ul. Foksal po prawej stronie. Uwaga! Z ul. Nowy Świat nie ma wjazdu w ul. Foksal, a tym samym trudno rozpoznać, że dochodzimy do ulicy, w którą musimy skręcić w prawo. Po skręcie sugerujemy trzymać się lewej strony, aż do ul. Gałczyńskiego, gdzie skręcamy w lewo. Kontynuujemy lewą stroną ulicy, około 100 metrów wąskim chodnikiem; po drodze przeszkody: ławki, ciasno rozstawione słupki. Mijamy po lewej stronie szlaban uliczki osiedlowej. Dochodzimy do schodów po lewej stronie, ciągnących się wzdłuż budynku, prowadzących na taras. Wejście do galerii jest z tarasu, pierwsze drzwi po lewej stronie budynku. 

PRZYSTANEK W KIERUNKU ALEI JEROZOLIMSKICH 

Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo wzdłuż ul. Nowy Świat do przejścia dla pieszych. Przejść przez ul. Nowy Świat. Na godzinie pierwszej – ul. Foksal. 

Uwaga! Nie ma z niej wyjazdu w ul. Nowy Świat. Trzymać się lewej strony ulicy, aż do Gałczyńskiego, gdzie skręcamy w lewo. Kontynuujemy lewą stroną ulicy, około 100 metrów wąskim chodnikiem; po drodze przeszkody: ławki, ciasno rozstawione słupki. Mijamy po lewej stronie szlaban uliczki osiedlowej. Dochodzimy do schodów po lewej stronie, ciągnących się wzdłuż budynku, prowadzących na taras. Wejście do galerii jest z tarasu, pierwsze drzwi po lewej stronie budynku.

Identyfikacja znaczników TU

Wejście do budynku - audiodeskrypcje
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja: Wejścia do budynku
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Szatnia w podziemiach
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy i rozkład pomieszczeń

Audiodeskrypcje

Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku do odsłuchania audiodeskrypcji budynku, prac z kolekcji Zachęty i wystaw.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ AUDIODESKRYPCJI BUDYNKU

PRZEJDŹ DO WSZYSTKICH AUDIODESKRYPCJI

Programy dla osób z dysfunkcją wzroku
 • Spotkania ze sztuką współczesną dla osób niewidomych
  Sztuka dostępna
  Spotkania ze sztuką współczesną dla osób niewidomych
 • Warsztaty i oprowadzania dla uczniów niewidomych
  Warsztaty i oprowadzania dla uczniów niewidomych

Zwiększenie dostępności dzieł sztuki w kolekcjach

Miło nam poinformować, że po spotkaniu na temat Udostępniania przestrzennych dzieł sztuki przez dotyk, które odbyło się  w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w 2012 roku, na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów  powstała lista obiektów udostępnianych osobom z dysfunkcją wzroku.

Narzędzie to zostało stworzone z myślą o kuratorach i kustoszach zbiorów, a także edukatorach. Ma służyć upowszechnianiu idei udostępniania oryginalnych dzieł sztuki przez dotyk, a także informować o specjalnych opracowaniach na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.

Mamy nadzieję, że kolejne instytucje kultury będą ją sukcesywnie uzupełniać, tak aby stała się pomocna przy kolejnych wystawach w opracowywaniu programu edukacyjnego i oferty dla osób z dysfunkcją wzroku.

nimoz.pl

Informacje dla poszczególnych grup
 • Głusi i słabosłyszący

 • Osoby z trudnościami w poruszaniu się

 • Osoby w spektrum autyzmu