Wizyta

Osoby z dysfunkcją wzroku

WEJŚCIE DO BUDYNKU

Zapraszamy do wejścia głównego zlokalizowanego od Pl.Małachowskiego, w południowym narożniku budynku. Drzwi wejściowe są na poziomie – 1. Na wysokości narożnika zaczynają się schody prowadzące w dół. Na wprost schodów znajduje się przeszklony szyb windy, po zejściu, na prawo - drzwi wejściowe. Otwierają się automatycznie. Do windy można dojść obchodząc niszę ze schodami z lewej strony.


JAK DOTRZEĆ DO MIEJSCA PROJEKTÓW ZACHĘTY 

Dojazd do galerii autobusami: 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518, E-2 przystanek przy ul. Nowy Świat Foksal 02 kierunek Ordynacka, Foksal 1 kierunek Al.Jerozolimskie.

Do galerii trudno jest dotrzeć. Jest zlokalizowana na tyłach Nowego Światu w starej zabudowie, w otoczeniu mało dostępnym i przyjaznym, bez ścieżek dotykowych, z licznymi przeszkodami i barierami. Sugerujemy kontakt z galerią, umówienie się i skorzystanie z asysty w dotarciu.

Przystanek w kierunku ul. Ordynackiej

Po wyjściu z autobusu kierować się w lewo wzdłuż ul. Nowy Świat do ul. Foksal po prawej stronie. Uwaga! Z ul. Nowy Świat nie ma wjazdu w ul. Foksal, a tym samym trudno rozpoznać, że dochodzimy do ulicy, w którą musimy skręcić w prawo. Po skręcie sugerujemy trzymać się lewej strony, aż do ul. Gałczyńskiego, gdzie skręcamy w lewo. Kontynuujemy lewą stroną ulicy, około 100 metrów wąskim chodnikiem; po drodze przeszkody: ławki, ciasno rozstawione słupki. Mijamy po lewej stronie szlaban uliczki osiedlowej. Dochodzimy do schodów po lewej stronie, ciągnących się wzdłuż budynku, prowadzących na taras. Wejście do galerii jest z tarasu, pierwsze drzwi po lewej stronie budynku. 

Przystanek w kierunku Alei Jerozolimskich

Po wyjściu z autobusu, kierować się w prawo wzdłuż ul. Nowy Świat do przejścia dla pieszych. Przejść przez ul. Nowy Świat. Na godzinie pierwszej – ul. Foksal. 

Uwaga! Nie ma z niej wyjazdu w ul. Nowy Świat. Trzymać się lewej strony ulicy, aż do Gałczyńskiego, gdzie skręcamy w lewo. Kontynuujemy lewą stroną ulicy, około 100 metrów wąskim chodnikiem; po drodze przeszkody: ławki, ciasno rozstawione słupki. Mijamy po lewej stronie szlaban uliczki osiedlowej. Dochodzimy do schodów po lewej stronie, ciągnących się wzdłuż budynku, prowadzących na taras. Wejście do galerii jest z tarasu, pierwsze drzwi po lewej stronie budynku.

https://zacheta.art.pl/pl/wizyta/dostepnosc/osoby-z-trudnosciami-w-poruszaniu-sie

Zmiany w dostępie do galerii od ul. Królewskiej i od placu Małachowskiego. Zamknięta dla samochodów uliczka przed Zachętą. 


MIEJSCA PARKINGOWE

Przed Zachętą znajdują się publiczne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Wjazd od ul. Królewskiej.

MAPA


Dostęp do Miejsca Projektów Zachęty

Dostęp do galerii z ul. Gałczyńskiego, jak również z najbliższych przystanków przy ul. Nowy Świat jest znacznie utrudniony w związku z zabytkowym charakterem otoczenia i lokalizacją galerii w budynku, do którego wchodzi się przez taras, po schodach.

Dodatkowym utrudnieniem jest przestrzeń wystaw częściowo zlokalizowana w podziemiu bez widny.

Prosimy o zgłoszenie chęci zwiedzenia wystawy, postaramy się zapewnić Państwu asystę w dotarciu do galerii.

Brak miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.

 

Identyfikacja znaczników TU

Wejście do budynku - audiodeskrypcje
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja: Wejścia do budynku
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Szatnia w podziemiach
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy
 • mediateka / audiodeskrypcja
  Audiodeskrypcja budynku Zachęty: Hol wejściowy i rozkład pomieszczeń

Audiodeskrypcje

Zapraszamy osoby z dysfunkcją wzroku do odsłuchania audiodeskrypcji budynku, prac z kolekcji Zachęty i wystaw.

PRZEJDŹ DO PEŁNEJ AUDIODESKRYPCJI BUDYNKU

PRZEJDŹ DO WSZYSTKICH AUDIODESKRYPCJI

Programy dla osób z dysfunkcją wzroku
 • Spotkania ze sztuką współczesną dla osób niewidomych
  Sztuka dostępna
  Spotkania ze sztuką współczesną dla osób niewidomych
 • Warsztaty i oprowadzania dla uczniów niewidomych
  Warsztaty i oprowadzania dla uczniów niewidomych

Zwiększenie dostępności dzieł sztuki w kolekcjach

Miło nam poinformować, że po spotkaniu na temat Udostępniania przestrzennych dzieł sztuki przez dotyk, które odbyło się  w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w 2012 roku, na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów  powstała lista obiektów udostępnianych osobom z dysfunkcją wzroku.

Narzędzie to zostało stworzone z myślą o kuratorach i kustoszach zbiorów, a także edukatorach. Ma służyć upowszechnianiu idei udostępniania oryginalnych dzieł sztuki przez dotyk, a także informować o specjalnych opracowaniach na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.

Mamy nadzieję, że kolejne instytucje kultury będą ją sukcesywnie uzupełniać, tak aby stała się pomocna przy kolejnych wystawach w opracowywaniu programu edukacyjnego i oferty dla osób z dysfunkcją wzroku.

nimoz.pl

Informacje dla poszczególnych grup
 • Głusi i słabosłyszący

 • Osoby z trudnościami w poruszaniu się

 • Osoby w spektrum autyzmu