Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
Data powstania: 07.06.2016
Zapraszamy na warsztaty dla młodzieży niesłyszącej na wystawach Podróżnicy oraz Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska — spotkania prowadzone przez osobę niesłyszącą w Polskim Języku Migowym.
informacje: warsztaty są bezpłatne, dla grup zorganizowanych, terminy ustalane indywidualnie z grupami
zapisy:
Ideą projektu jest upowszechnienie wiedzy z zakresu historii sztuki i sztuki współczesnej wśród niesłyszącej młodzieży. Przewodnikiem jest osoba niesłysząca. Przy okazji warsztatów powstają kolejne hasła Encyklopedii w Polskim Języku Migowym – krótkie filmy w PJM.
Realizatorem projektu Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym (PJM) Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł jest Paulina Celińska, we współpracy z Grupą Artystów Głuchych GAG, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura Dostępna.
Treść filmu:
"Cześć! Jestem Daniel Kotowski! Znowu jestem w Zachęcie, gdzie mamy dwie nowe wystawy! Pierwsza wystawa prezentuje biografię artystyczną TERESY MURAK, a na drugiej pod tytułem PODRÓŻNICY zaprezentuję kolejne sale i tematy wystawy! Chodźcie!
Jestem w sali Teresy Murak. Chcę krótko opowiedzieć o artystce.
Performerka i rzeźbiarka TERESA MURAK jest ikoną polskiej sztuki XX wieku. W latach 70. była pionierką sztuki ziemi (land art), którą realizowała, tworząc m.in. „zasiewy" z rzeżuchy, itd. W proces tworzenia Murak wpisane jest nieustanne wędrowanie. Artystka daje się zatrzymać przez miejsca, w których potem realizuje swoje prace. Na tej wystawie w Zachęcie można zobaczyć najnowszą pracę artystki. Na koniec oprowadzenia po wystawie będzie warsztat.
Wystawa czynna do 17 lipca 2016, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-20.00Jeśli jesteście zainteresowani, to proszę o zapisy na warsztaty:
Chodźcie do następnej sali!
Jestem na wystawie PODRÓŻNICY. Wystawa opowiada o doświadczeniu podróży reinterpretowanym przez artystów. Podróże mogą być różne - dyplomatyczne, turystyczne, naukowe, zarobkowe, biznesowe, artystyczne itd. Analizując prace prezentowane na wystawie, porozmawiamy o subiektywizmie relacji. Zobaczymy gdzie i po co podróżują współcześni artyści.
Wystawa czynna do 21 sierpnia 2016, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-20.00
Jeśli jesteście zainteresowani, to proszę o zapisy na warsztaty:
Zapraszamy!!"
-
07.05 – 17.07.2016Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska
Performerka i rzeźbiarka podejmująca działania w przestrzeni publicznej, prekursorka i najważniejsza przedstawicielka sztuki ziemi w Polsce. Od pierwszych realizacji, takich jak Zasiew w domu studenckim Dziekanka (1972), Procesja (1974) czy Przyjście zieleni w Galerii Repassage (1975), znakiem rozpoznawczym artystki jest wykorzystywanie biologicznych procesów: zasiewu, wzrostu, obumierania.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
14.05 – 21.08.2016Podróżnicy
Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- PJMAntonisz: Technika jest dla mnie rodzajem sztuki
- PJMPaulina Ołowska. Czar Warszawy
- PJMAnemona Crisan
- PJMByłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski
- PJMMonika Zawadzki. Bydło
- PJMWłodzimierz Jan Zakrzewski. Alicja w Ogrodzie Saskim
- PJMKosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych
- PJMVictor Man. Zephir
- PJMAlicja po drugiej stronie
- PJMCorpus