redakcja: Marii Brewińskiej
projekt graficzny: Michał Kaczyński, Nero
wydawcy: Galeria Raster, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
rok i miejsce wydania: Warszawa, 2016
Data powstania: 10.06.2016
Publikacja Rafał Bujnowski. Maj 2066 powstała do wystawy artysty w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki (11.06–21.08.2016) i przedstawia jej główną ideę, jaką jest doświadczenie upływu czasu, wizualizowane i materializowane w pracach stworzonych specjalnie na wystawę. W książce znajdziemy m.in. kadry z projekcji wideo Włodek — zapisu ćwiczeń wykonywanych przez siedemdziesięciolatka, który dzięki wysiłkowi sportowemu zachowuje kondycję fizyczną równą tej sprzed dwudziestu lat, oraz zdjęcia nowych monochromatycznych obrazów ( 2016) — serii tond oraz panelu chmur — postarzonych o około pięćdziesiąt lat w komorze do badania wytrzymałości materiałów. Obrazy te cechuje szczególna ambiwalencja czasowa: wskutek postarzenia wyglądają jak dzieła długo przechowywane w magazynie, chociaż w założeniu artysty symulują stan, w jakim mogłyby być w 2066 roku. Stąd tytuł wystawy i publikacji wskazujący na futurologię — badanie możliwego materialnego stanu rzeczy. W publikacji reprodukowane są również grafiki Bujnowskiego, którymi na wystawie została wyklejona jedna ze ścian. Akt postarzania/destrukcji własnych prac można uznać za dążenie do uprzedmiotowienia obrazu i zakwestionowania jego wyjątkowego statusu — niepowtarzalnego i estetycznego obiektu plasującego się pomiędzy muzeum a rynkiem sztuki. Skok czasowy w przeszłość ilustrują dwa obiekty, mazdy 323 1.3 z rocznika 1986, których idealny, niemal fabryczny stan zachowania przenosi nas o trzydzieści lat wstecz. Publikacja zawiera także opis koncepcji wystawy, jak również rozmowę z artystą przeprowadzoną przez kuratorkę Marię Brewińską, w której opowiada on o swoim rozumieniu malarstwa i metodach pracy. Szczególną uwagę zwraca fakt, że po wydrukowaniu publikacja została poddana podobnemu jak obrazy procesowi postarzenia, dzięki czemu nabrała patyny typowej dla książek sprzed wielu lat.
-
11.06 – 21.08.2016Rafał BujnowskiMaj 2066
Wystawa Rafała Bujnowskiego to projekt odmienny od dotychczasowych realizacji artysty. Złożyły się na nią wyłącznie najnowsze, bardzo zróżnicowane prace, m.in. dokumentacja filmowa, której bohaterem jest spotkany przypadkowo w klubie fitness mężczyzna, serie obrazów namalowanych w ostatnich miesiącach oraz grafiki, jak również dwa obiekty, samochody vintage, zapożyczone z materialnego świata rzeczy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- książkiJanicka & Wilczyk. Inne MiastoKatalog wystawy
- książkiSpojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche BankKatalog wystawy
- książkiHenryk TomaszewskiKsiążka
- książkiRomano kher. O romskiej sztuce, estetyce i doświadczeniuKsiążka
- książkiFigury niemożliweKatalog wystawy
- książkiO opiece nad kolekcjąKsiążka
- książkiHenryk TomaszewskiThe book
- książkiMagdalena Więcek. Działanie na okoKatalog wystawy
- książkiSeria naukowa Archiwum ZachętyArchitektura polskiego socrealizmu w Zachęcie. Pierwszy Ogólnopolski Pokaz Projektów Architektury (1951) i Pierwsza Powszechna Wystawa Architektury Polski Ludowej (1953)
- książkiWystawa współczesnej plastyki francuskiejKatalog