Życie. Instrukcja
Życiopisanie Janiny Turek. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem i Ewą Tatar
audio

Data powstania: 09.02.2017

Janina Turek (1921–2001) całe swoje życie spędzone w Krakowie zapisała w 742 zeszytach podzielonych na 33 kategorie, takie jak Spotkania przypadkowe, Prezenty dawane, Spacery dalsze, Lektury, Sport, Tańce Teatr czy Rzeczy znalezione, Rzeczy zgubione. Dzienniki zaczęła prowadzić już jako trzynastolatka, jednak charakterystyczny styl usystematyzowanych, bezosobowych notatek pojawia się dopiero w czasie okupacji. Zapiskom towarzyszyły kolekcje: wysyłanych do siebie pocztówek, programów teatralnych, płyt i innych drobiazgów. Jej zakupiona niedawno do zbiorów MOCAK-u spuścizna pokazywana była na wystawach Imhibition (2006) w Muzeum Narodowym w Krakowie i Kwiaty naszego życia (2008) w CSW Znaki Czasu w Toruniu. O specyfice zbioru i spotkaniu z Janiną Turek porozmawiają autor pierwszego poświęconego jej reportażu i kuratorka wystawy, na której po raz pierwszy potraktowano zbiór jako dzieło sztuki. 

Mariusz Szczygieł — reporter, felietonista, związany z „Dużym Formatem” — dodatkiem reporterskim „Gazety Wyborczej”. Autor sześciu książek reporterskich i dwóch antologii reportażu, w tym 100/XX — trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku. Za książkę Gottland otrzymał Europejską Nagrodę Literacką 2009. Wybrany Dziennikarzem Roku 2013 w konkursie Grand Press. Jest także wydawcą (wydawnictwo Dowody na Istnienie) oraz współzałożycielem Fundacji Instytut Reportażu. Ostatnio wydał Projekt: prawda.

Ewa Tatar — badaczka sztuki i kuratorka. Autorka wystaw-esejów, np. o przejściu społeczeństwa polskiego z czasu cyklicznego na czas historyczny (Chłoporobotnik i boa grzechotnik, MSN, 2016), quasi-biograficznych dotyczących życia i sztuki Krzysztofa Niemczyka (2010) i Władysława Hasiora (2015) czy emocjonalnie ekshibicjonistycznych (Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje, 2015; Imhibition, 2006). Napisała książkę o Biurach Wystaw Artystycznych, pracuje nad książką o jaźni. Szansy na rewolucję feministyczną w kulturze polskiej upatruje w rodzajnikach.

Powiązana wystawa

 • Grafika do wystawy Życie. Instrukcja
  04.02 – 23.04.2017
  Życie. Instrukcja
  Wystawa inspirowana twórczością Georges’a Pereca

  Wystawa Życie. Instrukcja — łącząca różne dyscypliny twórcze — gromadzi prace i autorów, dla których istotne jest myślenie przez klasyfikację, upodobanie do rygorów formalnych czy też tworzenie złożonych narracji. Ekspozycja dzieli się na cztery części: ludyczną, socjologiczną, fabularną i autobiograficzną. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Powiązane wydarzenie

 • Grafika wydarzenia: Życiopisanie Janiny Turek. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem i Ewą Tatar
  09.02.2017 (CZW) 18:00
  Życiopisanie Janiny Turek. Spotkanie z Mariuszem Szczygłem i Ewą Tatar
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
Zobacz także
 • audio
  Święto wiosny Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
 • audio
  Wątki operowe w twórczości Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Grzegorzem Pitułejem
 • audio
  Z imperium. Fotografie
  Portret reportera - panel dyskusyjny
 • audio
  7 Rooms. Spotkanie z Rafałem Milachem
  Premiera książki
 • audio
  Mikrointerwencje Tillmansa
  Wykład Krzysztofa Miękusa
 • audio
  Łaźnia męska Katarzyny Kozyry
  Spotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
 • audio
  Po co nam Tillmans
  Dyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
 • audio
  Otwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) Door
  Panel dyskusyjny
 • audio
  Co z tą Białorusią?
  Spotkanie
 • audio
  7 pokoi
  Imperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha