Zorka Wollny

Ur. w 1980 roku w Krakowie, mieszka i pracuje w Krakowie.

Autorka filmów wideo i performansów, malarka. Studiowała w krakowskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom w 2006 roku. w 2002 roku współtworzyła Fundację 36,6 i współpracowała z jej szefem Romanem Dziadkiewiczem (wspólnie nakręcili film Martwa natura w 2004 roku). Prace filmowe artystki są niezwykle statyczne, czasem wręcz monotonne, przepełnione poetycką atmosferą. Statykę przełamują drobne elementy zaskoczenia, często prawie niezauważalne. Pod tą osłoną kryją się jednak bardzo zaangażowane i wielowymiarowe treści społeczno-polityczne (projekt Sabanc? z 2005 roku). Prace Zorki Wollny nie mają zazwyczaj jednej i prostej interpretacji, ulegają one ciągłemu rozbudowywaniu w trakcie tworzenia i odbioru, także elementy przypadku i niezamierzone efekty wpływają na ostateczną strukturę i wydźwięk dzieł.

Do udziału w swoich performansach artystka zaprasza często przypadkowych aktorów amatorów. Wiele akcji przeprowadzanych głównie w muzeach zapoczątkował Koncert na wysokie obcasy (Collegium Novum w Krakowie, 2004), podczas którego tancerki poruszały się zgodnie z przygotowaną wcześniej partyturą. Kroki w tańcu odpowiadały codziennym ruchom pracowników i odwiedzających muzea. Oprócz efektów wizualnych bardzo ważny jest aspekt muzyczny, jak w przypadku Ballady na gmach Zachęty – dokumentację przeprowadzonego w 2009 roku performansu stanowi ścieżka dźwiękowa. 

Artyści
660/702

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Ballada na gmach Zachęty
    Ballada na gmach ZachętyZorka Wollny2009
Wystawy
  • Grafika do wystawy Wolny strzelec
    04.06 – 04.08.2013
    Wolny strzelec

    Wolny strzelec to osoba o nienormowanym czasie pracy, uczestnicząca w grze rynkowej na innych zasadach  ̶ „wolna od” etatyzmu i „wolna do” wyboru rodzaju i charakteru pracy. Wystawa zderza romantyczny mit artysty (z jego indywidualizmem, geniuszem, aurą wybrańca) z obecną pozycją w (post)kapitalistycznej rzeczywistości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2009
    19.09 – 15.11.2009
    SPOJRZENIA 2009
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    To już IV edycja odbywającego się raz na dwa lata konkursu Spojrzenia 2009 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank na najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej. Wystawa jest prezentacją siedmiu artystów nominowanych do nagrody, uhonorowaniem ich działalności artystycznej, która w ciągu ostatnich dwóch lat przyciągnęła szczególną uwagę krytyków i kuratorów.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta