Zbigniew Dłubak
Ur. w 1921 roku w Radomsku, zm. w 2005 roku w Warszawie.
Teoretyk sztuki, malarz i fotograf. Był samoukiem, przed wojną i w czasie okupacji samodzielnie studiował nad zagadnieniami rysunku i malarstwa. Pierwsze prace fotograficzne zrealizował po wojnie. W 1952 roku objął stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Fotografia”. W latach 1966-1975 wykładał najpierw w PWSF, a następnie w PWSSP w Łodzi. Działał w warszawskiej Grupie 55, współpracował z Galerią Krzywe Koło, Galerią Foksal, łódzką grupą Warsztat i wrocławską grupą Permafo. Brał udział w bardzo wielu wystawach w kraju i za granicą. Tworzył rozbudowane cykle fotograficzne i malarskie, do najważniejszych należą: Gestykulacje (cykl fotograficzny, od 1970 roku), Systemy (cykl malarski, od 1974 roku), Desymbolizacje (cykl fotograficzny, od 1978 roku), Asymetria (cykl malarski i fotograficzny, nad którym artysta pracował do śmierci). Fotografia służyła mu jako medium pomagające w zgłębianiu istoty rzeczywistości. W komentarzu do Asymetrii pisał: „Zacieram zwykłe rozpoznanie przedmiotów, by zbliżyć się do istoty tego, co kryje się głęboko w widoku rzeczy. W widoku, a więc w nas”. Zarówno fotografię, jak i malarstwo postrzegał głęboko filozoficznie, osiągając jednocześnie bogate efekty wizualno-estetyczne.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
03.10.2015 – 10.01.2016Zaraz po wojnie
Czy kluczowy dla najnowszej historii Polski okres 1944–1948 jest równie ważny w obszarze sztuki? Jak w pierwszych latach nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej i atmosferze, z jednej strony, „euforii odbudowy” i nadziei, z drugiej „wielkiej trwogi” odnajdywali się artyści? Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
20.10 – 23.11.2003Zbigniew DłubakFotografie z lat 1947-1950, 1983-2000Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta