Wojciech Fangor

Ur. w 1922 roku w Warszawie, zmarł w 2015.

Malarz, grafik, autor environments. W latach wojny (1940-1944) studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, w 1946 roku otrzymał zaocznie dyplom ASP w Warszawie. W latach 1953-1961 był docentem na macierzystej uczelni. W 1961 roku wyjechał z Polski, a od 1966 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W 1970 roku miał indywidualną wystawę w Museum Guggenheim w Nowym Jorku. Po 33 latach wrócił do Polski. W okresie socrealizmu namalował słynne obrazy, jak Postacie i Matka Koreanka, a także wiele plakatów. Współtwórca (wraz z Henrykiem Tomaszewskim) dekoracji na Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 roku. W 1957 roku ze Stanisławem Zamecznikiem i Oskarem Hansenem przedstawił w Zachęcie pierwszy polski environment Kompozycję przestrzenną, później także inne, m.in. Studium przestrzeni (1958).

W projektach tych Fangor starał się badać sposoby percepcji oraz relacje między poszczególnymi obrazami. W latach 60. malował abstrakcyjne, opartowskie płótna z motywem kolorowych kręgów i fal o rozedrganych, rozmytych konturach oraz w kontrastowych barwach, które dawały iluzję ruchu i przestrzeni. W latach 80. powrócił do figuracji, cytując często znane dzieła sztuki światowej. Wykorzystywał akademickie akty, na które nakładał abstrakcyjne, geometryczne elementy.

Artyści
132/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy SM 33
    SM 33Wojciech Fangor1974
  • Zdjęcie pracy Bez tytułu
    Bez tytułuWojciech Fangor1968
  • Zdjęcie pracy Bez tytułu
    Bez tytułuWojciech Fangor1968
Wystawy
  • Grafika do wystawy Co po Cybisie?
    15.09 – 16.12.2018
    Co po Cybisie?

    Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.  

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Siusiu w torcik
    05.09 – 22.11.2009
    Siusiu w torcik
    Prace ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki

    Siusiu w torcik to piąta już prezentacja wyboru prac ze zbiorów Zachęty. Na wystawie zobaczymy rzadko pokazywane lub nigdy dotąd nie prezentowane dzieła. Kurator pokazu – Karol Radziszewski – dokonał ich subiektywnej selekcji oraz reinterpretacji, umieszczając je w nowych, nieraz zaskakujących kontekstach.   

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta