Wojciech Doroszuk

Ur. w 1980 roku w Głogowie, mieszka i pracuje w Krakowie.

Autor filmów wideo, fotograf. W latach 2001-2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni. W 2007 roku został laureatem Konkursu im. Gepperta. W 2009 roku był nominowany do Nagrody Deutsche Banku „Spojrzenia”. Początkowo skupiał się na tych rejonach kultury wizualnej, które są najczęściej wypierane przez społeczeństwo, np. rejestrował w nietypowych sytuacjach zapraszanych do pracowni bezdomnych. Posługuje się formułą dokumentu lub paradokumentu. Kręcone przez artystę obrazy są z reguły silnie estetyzowane, co kontrastuje z poruszaną tematyką, jak w przypadku filmu Raspberry Days, gdzie sielankowe ujęcia na plantację malin tak naprawdę opowiadają o ciężkiej pracy fizycznej na emigracji. Zainteresowania Doroszuka oscylują wokół kilku sfer: porusza problemy wykluczenia, fikcyjności i iluzji, które otaczają człowieka, kwestie komunikacji i języka, a także choroby i śmierci. 

Artyści
113/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Genclik Park
  Genclik ParkWojciech Doroszuk2008
 • Zdjęcie pracy Tumour imaginis
  Tumour imaginisWojciech Doroszuk2008
 • Zdjęcie pracy Raspberry Days
  Raspberry DaysWojciech Doroszuk2008
Wystawy
 • Grafika do wystawy W podróży
  21.03 – 25.04.2012
  W podróży

  W podróży to druga wystawa przygotowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Prezentowane prace pochodzą z aktualnej kolekcji Zachęty, składającej się przede wszystkim z dzieł polskich twórców współczesnych – pokazywanych w galerii oraz przez nią współprodukowanych.

  Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2009
  19.09 – 15.11.2009
  SPOJRZENIA 2009
  Nagroda Fundacji Deutsche Bank

  To już IV edycja odbywającego się raz na dwa lata konkursu Spojrzenia 2009 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank na najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej. Wystawa jest prezentacją siedmiu artystów nominowanych do nagrody, uhonorowaniem ich działalności artystycznej, która w ciągu ostatnich dwóch lat przyciągnęła szczególną uwagę krytyków i kuratorów.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta