Tomasz Ciecierski
Ur. w 1945 roku w Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie.
Malarz, rysownik. Studiował malarstwo w warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w 1971 roku w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej. W latach 1972-1985 był wykładowcą na macierzystej uczelni. Brał udział m.in. w Biennale w Sao Paulo (1988, 1994) i Documenta w Kassel (1992). Początkowo tworzył duże płótna o luźnej, na pozór niespójnej kompozycji (obrazy alogiczne), na którą składały się powtarzalne elementy, np. charakterystyczne sylwetki ludzkie, zwierząt oraz fragmenty pejzażu. Obrazy, podobnie jak wykonywane wówczas rysunki, sprawiają wrażenie szkicowych, niekiedy zamazanych notatek, ilustrowanych fotografiami i drukami. Notatki te to m.in. rozważania o malarstwie, które artysta podejmuje do dzisiaj. Obraz budowany z oddzielnych segmentów zastąpiły wkrótce spiętrzone instalacje malarskie, w których poszczególne płótna nałożone na siebie zasłaniały się nawzajem. Potraktowany umownie pejzaż z wyraźnie zaznaczonym horyzontem pod koniec lat 80. stał się dominującym motywem prac artysty.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
15.09 – 16.12.2018Co po Cybisie?
Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
19.09 – 27.09.2015Nieskończony rejestrObrazy i ich muzyczne interpretacje
Pokaz w sali warsztatowej Zachęty stanowi podsumowanie projektu Muzyczne obrazy, w którym przez cały rok szkolny w ramach autorskiego programu nauczania muzyki uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów. Spotkania w Zachęcie stały się okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kompozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
05.09 – 09.10.1994Tomasz Ciecierskimalarstwo, rysunekZachęta Państwowa Galeria SztukiZachęta Państwowa Galeria Sztuki