Roman Artymowski
Ur. w 1919 roku we Lwowie, zm. 1993 w Łowiczu
W czasie II wojny światowej żołnierz ZWZ i AK, od 1973 roku mieszkał w wyremontowanym przez siebie pałacu gen. Stanisława Klickiego w Łowiczu. Zajmował się malarstwem sztalugowym i ściennym, mozaiką, grafiką, rysunkiem, akwarelą, kolażem i enkaustyką. Studiował malarstwo w warszawskiej ASP. W 1950 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. E. Eibischa. Od ukończenia studiów zajmował się pracą pedagogiczną. Wykładał w warszawskiej ASP (od 1982 roku profesor, w latach 1983-1984 rektor), PWSSP w Łodzi oraz na uniwersytetach i uczelniach artystycznych w Iraku (dokąd kilkakrotnie wyjeżdżał na dłuższe pobyty), Syrii i Maroku. Odznaczony Nagrodą II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia dydaktyczne. W 1952-1960 r. pracował w „Przeglądzie Artystycznym”, początkowo jako redaktor techniczny, a potem członek zespołu redakcyjnego.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
02.09 – 03.11.2024Gorący światWystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki
Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przygotowana dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda LutosławskiegoNFM -
30.11.2013 – 09.02.2014Mapa. Migracje artystyczne a zimna wojna
Wystawa prezentuje dynamiczną mapę świata sztuki po drugiej wojnie światowej – w świetle europejskich i pozaeuropejskich podróży artystycznych polskich twórców i krytyków sztuki. Zaznaczone są na niej punkty i wektory owych wypraw, ale także to, w jaki sposób – pomimo żelaznej kurtyny i polityki izolacji – dokonywała się wówczas wymiana wiedzy i przepływ inspiracji. Wspomniane w podtytule migracje dotyczą nie tylko samych artystów, ich oficjalnych i półoficjalnych podróży, lecz obejmują również fenomen podróżujących dzieł i wędrujących idei.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta