Robert Rumas
Ur. w 1966 roku w Kielcach.
Rzeźbiarz, autor obiektów, instalacji i interwencji, projektant wystaw. W latach 1987-1991 studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Tam też wraz z innymi artystami prowadził Galerię Wyspa. Jako kurator współpracował m.in. z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie (1993-1995), Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (1996-2001) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2000-2003), w ostatnich latach m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Rumas jest zainteresowany problematyką społeczeństwa jako obiektu manipulacji w kontekście pojęć dotyczących religii, narodu czy rasy. Szczególnie poddaje krytyce polski katolicyzm z jego powierzchownością i obłudą (cykl Madonn). Wykonuje interwencje w społecznej tkance miast (Manewry miejskie), wprowadzając w nią własne, nowe oznakowanie, zgodne z rzeczywistym, społecznym funkcjonowaniem pewnych miejskich rejonów. W 2009 roku powstał projekt - wymyślona wspólnie z Danielem Muzyczukiem wystawa Poszliśmy do Croatan, która w niekonwencjonalny sposób poruszała problem różnie rozumianego wykluczenia. Był kuratorem i projektantem wystawy Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku, która odbyła się w Zachęcie na przełomie 2019/2020 roku.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
14.04 – 20.05.2012EmotikonRobert Rumas & Piotr Wyrzykowski
Projekt Emotikon swoją pierwszą odsłonę miał w Muzeum Sztuki w Łodzi wiosną 2011. Wystawa jest podsumowaniem podróży, jaką na początku ubiegłego roku Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski odbyli po krajach Europy Wschodniej i Azji Mniejszej. Odwiedzili Turcję, Gruzję, Ukrainę oraz Rumunię, w poszukiwaniu emocji w miejscach zróżnicowanych geograficznie, kulturowo i estetycznie. Artyści, niczym dwaj podróżnicy-dokumentaliści, tropili bez specjalnego scenariusza miejsca i historie, nadając wyprawie aspekt socjologiczny i antropologiczny.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta