Miłosz Benedyktowicz

Ur. w 1945 roku w Chodzieży, zmarł w 1992 roku w Nowym Jorku.

Studiował malarstwo w pracowni prof. Michała Byliny w warszawskiej ASP. W 1972 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Początkowo zajmował się malarstwem, fotografią, plakatem i scenografią teatralną. Malował utrzymane w konwencji hiperrealistycznej poetyckie obrazy, w których poruszał problematykę egzystencjalną. Nie zabiegał o rozgłos, rzadko wystawiał. Jego dorobek obejmuje zaledwie około 40 obrazów. W połowie lat 80. przestał malować i rozpoczął współpracę z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim. Stworzył scenografię m.in. do filmów: Schody (1987), Orkiestra (1990), Kafka (1992). 

Artyści
25/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Bliskie ujęcie tramwaju od zewnątrz. Przy oknie siedzą dwie kobiety w chustach i dwóch mężczyzn. Rysy twarzy niewyraźne. W głębi tłok. Na autobusie fragment warszawskiej syrenki.
  Tramwaj (Dzień dobry pierwsza zmiano)Miłosz Benedyktowicz1971
Wystawy
 • Grafika do wystawy W podróży
  21.03 – 25.04.2012
  W podróży

  W podróży to druga wystawa przygotowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Prezentowane prace pochodzą z aktualnej kolekcji Zachęty, składającej się przede wszystkim z dzieł polskich twórców współczesnych – pokazywanych w galerii oraz przez nią współprodukowanych.

  Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina