Marian Bogusz
Ur. w 1920 roku w Pleszewie, zm. w 1980 roku w Warszawie.
Malarz, rzeźbiarz, aktywny animator życia artystycznego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działał w klubie Młodych Artystów i Naukowców, założyciel Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło w Warszawie. Jego wczesne prace to bliskie surrealizmowi malarskie metafory. Charakteryzowała je plakatowość formy i symboliczne traktowanie kolorów. Od 1959 roku eksperymentował z informelem. W jego konstrukcjach z metalu uwidacznia się zafascynowanie unizmem Władysława Strzemińskiego. Z inicjatywy Bogusza odbyło się Biennale Form Przestrzennych w Elblągu oraz wiele plenerów w Osiekach.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
07.11.2017 – 04.02.2018Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza
Wystawa w Zachęcie przypomina jedną z najważniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej sceny artystycznej po II wojnie światowej — malarza, rzeźbiarza, projektanta, scenografa (twórcę zarówno scenografii teatralnych, jak i aranżacji wystaw), współorganizatora takich wydarzeń jak Plenery w Osiekach (od 1963) czy Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965).
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
09.01 – 31.01.1967Wystawa prac Mariana Bogusza
„W sztuce nie liczą się polne, sentymentalne, prymitywnie wydeptane liryczne i westchnieniowe ścieżki. Liczą się autostrady”. Ten wielokrotnie cytowany fragment wypowiedzi Mariana Bogusza pochodzi z katalogu wystawy artysty, która odbyła się w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych „Zachęta” w 1967 roku. Można go odnieść do wszystkich obszarów aktywności Bogusza jako artysty i organizatora życia artystycznego.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA