Marian Bogusz

Ur. w 1920 roku w Pleszewie, zm. w 1980 roku w Warszawie.

Malarz, rzeźbiarz, aktywny animator życia artystycznego. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działał w klubie Młodych Artystów i Naukowców, założyciel Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło w Warszawie. Jego wczesne prace to bliskie surrealizmowi malarskie metafory. Charakteryzowała je plakatowość formy i symboliczne traktowanie kolorów. Od 1959 roku eksperymentował z informelem. W jego konstrukcjach z metalu uwidacznia się zafascynowanie unizmem Władysława Strzemińskiego. Z inicjatywy Bogusza odbyło się Biennale Form Przestrzennych w Elblągu oraz wiele plenerów w Osiekach. 

Artyści
42/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Srebrna przestrzeń C
    Srebrna przestrzeń CMarian Bogusz1976
  • Zdjęcie pracy Srebrna przestrzeń A
    Srebrna przestrzeń AMarian Bogusz1976
  • Zdjęcie pracy Srebrna przestrzeń B
    Srebrna przestrzeń BMarian Bogusz1976
  • Zdjęcie pracy Srebrna przestrzeń D
    Srebrna przestrzeń DMarian Bogusz1976
  • Obraz  jak pudełko obleczony beżową sztuczną skórą – skajem. W powierzchni cztery pionowe, prostokątne nacięcia, przez które widać pionowe listewki umieszczone w środku. Nacięcie w lewej części dwa razy większe niż pozostałe trzy. Jest od nich oddzielone p
    Fuga na bielMarian Bogusz1966
  • Zdjęcie pracy Z Breughlem i Miecią
    Z Breughlem i MieciąMarian Bogusz1955
  • W centrum obrazu kanciaste płaszczyzny kolorów i obłe plamy, linie proste i linie zaokrąglone. Kolory: żółcienie, zielenie i brązy.
    Radość nowych konstrukcjiMarian Bogusz1948
  • Zamiast płótna cienka powierzchnia zszarzałego plastiku o fakturze harmonijki. W zagłębieniach harmonijki, w poziomie, przytwierdzono osiem drewnianych kołków o różnej średnicy, które są pokryte cienką warstwą blachy. Drewniany blejtram także obleczony bla
    KompozycjaMarian Bogusz
Wystawy
  • Grafika do wystawy Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza
    07.11.2017 – 04.02.2018
    Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza

    Wystawa w Zachęcie przypomina jedną z najważniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej sceny artystycznej po II wojnie światowej — malarza, rzeźbiarza, projektanta, scenografa (twórcę zarówno scenografii teatralnych, jak i aranżacji wystaw), współorganizatora takich wydarzeń jak Plenery w Osiekach (od 1963) czy Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965).

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Wystawa prac Mariana Bogusza
    09.01 – 31.01.1967
    Wystawa prac Mariana Bogusza

    „W sztuce nie liczą się polne, sentymentalne, prymitywnie wydeptane liryczne i westchnieniowe ścieżki. Liczą się autostrady”. Ten wielokrotnie cytowany fragment wypowiedzi Mariana Bogusza pochodzi z katalogu wystawy artysty, która odbyła się w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych „Zachęta” w 1967 roku. Można go odnieść do wszystkich obszarów aktywności Bogusza jako artysty i organizatora życia artystycznego.

    Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA