Magda Bielesz

Ur. w 1977 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.

Malarka, autorka wideo i instalacji. W latach 1998-2002 studiowała na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza. Jednym z najbardziej nurtujących ją problemów jest kondycja fizyczna i fizyczne upośledzenie – sama doświadczyła choroby i stara się nobilitować ludzi kalekich. Z utratą kondycji wiąże się także starość i przemijanie. Obficie korzysta z współczesnej popkultury, z wizerunków powszechnie obecnych w masowej wyobraźni, jak chociażby w przypadku Czarodziejek z Księżyca, które stały się tytułowymi bohaterkami wystawy Bielesz w Małym Salonie w Zachęcie (2003). W jej twórczości najbardziej charakterystyczna jest wyjątkowa czystość obrazów – pojedyncze kolorowe przedmioty lub postacie są umieszczane na gładkim, białym tle. 

Artyści
31/702

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Starsza kobieta o czarnych, siwiejących włosach przykucnięta za dwoma wazonami z irysami i liliami. Ubrana w różową bluzkę w kropki i kokardy, niebieskie spodnie. Policzki, dekolt i szyja mocno zaróżowione, prawdopodobnie od słońca. Głowa zwrócona w lewo;
    Bez tytułuMagda Bielesz2003
  • Starsza kobieta w błękitnej, kwiecistej marynarce, niebieskiej bluzce i czerwonej spódnicy. Stoi zwrócona do widza prawym bokiem. Z grymasem na twarzy patrzy w przód. Przed nią pięć wyplatanych słomkowych toreb. Tło obrazu białe.
    Bez tytułuMagda Bielesz2003
Wystawy
  • Grafika do wystawy Nieskończony rejestr
    19.09 – 27.09.2015
    Nieskończony rejestr
    Obrazy i ich muzyczne interpretacje

    Pokaz w sali warsztatowej Zachęty stanowi podsumowanie projektu Muzyczne obrazy, w którym przez cały rok szkolny w ramach autorskiego programu nauczania muzyki uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów. Spotkania w Zachęcie stały się okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kompozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta