Maciej Szańkowski

Ur. w 1938 roku w Woli Libertowskiej, mieszka i pracuje w Warszawie.

Rzeźbiarz. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem (1951-1957) prowadzonym przez Antoniego Kenara. W latach 1957-1963 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza. Jest profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 1982-2003 prowadził pracownię rzeźby w PWSSP (ASP) w Poznaniu. Przez całą twórczość artystyczną towarzyszy mu zainteresowanie zagadnieniami przestrzeni i światła, które rozwija w swoich abstrakcyjnych dziełach. Wykorzystuje różnorodne materiały, jak sam pisał: „Nie mam ulubionego tworzywa, które wyróżniam, chętnie je zmieniam, ponieważ ono mi najczęściej podpowiada”. Rzeźbi najchętniej w metalu, kamieniu, tworzy instalacje, w których głównym materiałem jest sznurek, a także rysunki (przestrzenne bądź poświęcone zagadnieniom przestrzeni). Tworzy zarówno formy monumentalne, sytuowane w przestrzeni, jak i bardziej kameralne (np. prace z cyklu Składaki). 

Artyści
577/701

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Początek i koniec
    Początek i koniecMaciej Szańkowski1994
  • Zdjęcie pracy De rerum natura I
    De rerum natura IMaciej Szańkowski1990
  • Zdjęcie pracy De rerum natura II
    De rerum natura IIMaciej Szańkowski1990
  • Zdjęcie pracy De rerum natura III
    De rerum natura IIIMaciej Szańkowski1990
  • Abstrakcyjna rzeźba wykonana z polichromowanego drewna i grubego sznurka. Dwie jasnoszare deski, jedna położona płasko, druga ustawiona na niej pod kątem, pochylona do tyłu. Pomiędzy obiema deskami przymocowany w kilku miejscach długi biały sznurek, tworzą
    Obiekt dla wyobraźni IIMaciej Szańkowski1985
  • Zdjęcie pracy Figura z kontrapostem z cyklu Składaki
    Figura z kontrapostem z cyklu SkładakiMaciej Szańkowski1973
  • Zdjęcie pracy Zwarcie
    ZwarcieMaciej Szańkowski1970
Wystawy
  • 01.02 – 25.04.2021
    Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

    Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta