Krzysztof Wodiczko
Ur. w 1943 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie.
Twórca instalacji i wideo, performer, teoretyk i pedagog. Studiował na Wydziale Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1968 roku. W 1975 roku wyjechał z Polski. W 2009 roku reprezentował Polskę na 53. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji, na której pokazał projekcję Goście. Od najwcześniejszych prac był zaangażowany w problemy społeczne (Pojazdy dla bezdomnych, Laska tułacza, Rzecznik obcego). Wodiczkę interesują przede wszystkim zagadnienia związane z grupami wyobcowanymi w społeczeństwie, z osobami zepchniętymi na margines, a także z traumą historyczną i polityką oraz indywidualną i zbiorową pamięcią. Sam deklaruje, iż uprawia krytyczną sztukę publiczną, aby pomóc ludziom „porozumiewać się poprzez miasto”. Od lat 80. realizuje monumentalne Projekcje publiczne – kontrowersyjne, widowiskowe ingerencje w przestrzeń architektoniczną miast. Do dziś zrealizował ich ponad 80 na słynnych budynkach i pomnikach na całym świecie.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
01.10.2020 – 07.02.2021Żywe magazyny: Artibus
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zawdzięcza zarówno swoją siedzibę, jak i misję popularyzacji sztuk wizualnych powołanemu 160 lat temu przez miłośników sztuki i artystów Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych. Oddanie sztuce wybrzmiewa w formie inskrypcji „Artibus” (sztukom) na fasadzie budynku. Od początku w misję tę wpisane było gromadzenie sztuki współczesnej — wtedy i dziś.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
06.10 – 27.11.2016Krzysztof Wodiczko i Jarosław KozakiewiczRozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata
Rozbrojenie kultury to projekt, którego celem jest z ainicjowanie debaty nad potrzebą przeformułowania sposobów myślenia o historii i pamięci. Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz proponują opracowanie idei Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata — miejsca stanowiącego symboliczne wyzwanie dla podtrzymywanej w zbiorowej pamięci kultury wojny.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta