Krzysztof Wodiczko

Ur. w 1943 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie.

Twórca instalacji i wideo, performer, teoretyk i pedagog. Studiował na Wydziale Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1968 roku. W 1975 roku wyjechał z Polski. W 2009 roku reprezentował Polskę na 53. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji, na której pokazał projekcję Goście. Od najwcześniejszych prac był zaangażowany w problemy społeczne (Pojazdy dla bezdomnych, Laska tułacza, Rzecznik obcego). Wodiczkę interesują przede wszystkim zagadnienia związane z grupami wyobcowanymi w społeczeństwie, z osobami zepchniętymi na margines, a także z traumą historyczną i polityką oraz indywidualną i zbiorową pamięcią. Sam deklaruje, iż uprawia krytyczną sztukę publiczną, aby pomóc ludziom „porozumiewać się poprzez miasto”. Od lat 80. realizuje monumentalne Projekcje publiczne – kontrowersyjne, widowiskowe ingerencje w przestrzeń architektoniczną miast. Do dziś zrealizował ich ponad 80 na słynnych budynkach i pomnikach na całym świecie.

Artyści
650/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Goście
    GościeKrzysztof Wodiczko2009
  • Zdjęcie pracy Projekcja na fasadę Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, 14.11.2005
    Projekcja na fasadę Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, 14.11.2005Krzysztof Wodiczko2005
  • Zdjęcie pracy Reaktywacja „Instrumentu osobistego”
    Reaktywacja „Instrumentu osobistego”Krzysztof Wodiczko2005
Wystawy
  • 01.10.2020 – 07.02.2021
    Żywe magazyny: Artibus

    Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zawdzięcza zarówno swoją siedzibę, jak i misję popularyzacji sztuk wizualnych powołanemu 160 lat temu przez miłośników sztuki i artystów Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych. Oddanie sztuce wybrzmiewa w formie inskrypcji „Artibus” (sztukom) na fasadzie budynku. Od początku w misję tę wpisane było gromadzenie sztuki współczesnej — wtedy i dziś.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz
    06.10 – 27.11.2016
    Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz
    Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

    Rozbrojenie kultury to projekt, którego celem jest z ainicjowanie debaty nad potrzebą przeformułowania sposobów myślenia o historii i pamięci. Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz proponują opracowanie idei Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata — miejsca stanowiącego symboliczne wyzwanie dla podtrzymywanej w zbiorowej pamięci kultury wojny.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Krzysztof Wodiczko
    18.11.2005 – 22.01.2006
    Krzysztof Wodiczko
    Pomnikoterapia
    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta