Kiejstut Bereźnicki

Ur. w 1935 roku w Poznaniu, mieszka w Sopocie.

Studiował w PWSSP w Gdańsku. W 1958 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. S. Teisseyre’a. Od 1960 roku zajmuje się pracą pedagogiczną w macierzystej uczelni (od 1982 roku kieruje pracownią malarstwa, od 1984 roku na stanowisku profesora). Malarz i rysownik. Podejmując dialog z tradycją malarstwa europejskiego, głównie z XVII- wiecznymi malarzami holenderskimi, stworzył własny rozpoznawalny styl malarski. Maluje mroczne, utrzymane w ciemnej tonacji barwnej martwe natury, portrety i sceny zbiorowe we wnętrzach, zwykle układające się w tematyczne cykle (uczty, procesje, korowody karnawałowe, sceny pasyjne).

Sposób stylizacji postaci, ogólne wrażenie bezruchu i ciszy, wzniosła atmosfera zabarwiona lekką nostalgią nadają przedstawionym w jego malarstwie motywom uniwersalny charakter. W jednym z licznych wywiadów powiedział:

„A jeżeli chodzi o pytania o sens życia, rozważania egzystencjalne, to jeśli są, to w każdym obrazie niezależnie od tematu. Są w czasie, który został zawarty w materii obrazu. Tam jest ukryta cała ludzka bieda, zagadka życia, dla której nie ma prostej odpowiedzi czy rozwiązania. Zawsze będziemy skazani na świat człowieczy i wszystkie ograniczenia, jakie się z tym wiążą. Tutaj właśnie musimy szukać sensu, ładu i bogactwa”

 

Artyści
27/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Studium
    StudiumKiejstut Bereźnicki1978
  • Zdjęcie pracy Portret kobiety w czerni
    Portret kobiety w czerniKiejstut Bereźnicki