Jarosław Kozakiewicz

Ur. w 1961 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie.

Rzeźbiarz, twórca projektów architektonicznych. W latach 1981-1985 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP, w latach 1985-1989 kontynuował edukację w The Cooper Union for Advancement of Science and Art w Nowym Jorku. W 1989 roku powrócił do Warszawy i obronił dyplom, został wykładowcą warszawskiej akademii, w 1997 roku uzyskał stopień doktora. W 2006 roku reprezentował Polskę na X Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, na której pokazał swój projekt Transfer. Zainteresowania artysty oscylują wokół takich zagadnień, jak kosmologia i holizm, relacje człowieka i jego otoczenia, ekologia. Projektuje wiele utopijnych rozwiązań architektonicznych i architektoniczno-rzeźbiarskich, często jednak dzięki współpracy z architektami projekty stają się możliwe do realizacji. Zależy mu na możliwie jak największej integracji budowanej konstrukcji z otoczeniem oraz na gospodarowaniu przestrzenią tak, by była jak najbardziej przyjazna dla człowieka. 

Artyści
267/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Transfer
    TransferJarosław Kozakiewicz2006
  • Zdjęcie pracy Satoptykon
    SatoptykonJarosław Kozakiewicz2005
  • Zdjęcie pracy Więcej światła
    Więcej światłaJarosław Kozakiewicz1998
Wystawy
  • Grafika do wystawy Jarosław Kozakiewicz
    09.05 – 06.08.2017
    Jarosław Kozakiewicz
    Zawrót głowy

    Jarosław Kozakiewicz jest artystą, którego dzieła sytuują się na pograniczu rzeźby, nauki i architektury. Od prawie trzech dekad w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się nieodmiennie ludzkie ciało. W rzeźbach, działaniach typu environment, schematach architektonicznych i projektach kształtowania krajobrazu realizowanych w Polsce i Europie, Kozakiewicz łączy je z otaczającym światem.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz
    06.10 – 27.11.2016
    Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz
    Rozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata

    Rozbrojenie kultury to projekt, którego celem jest z ainicjowanie debaty nad potrzebą przeformułowania sposobów myślenia o historii i pamięci. Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz proponują opracowanie idei Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata — miejsca stanowiącego symboliczne wyzwanie dla podtrzymywanej w zbiorowej pamięci kultury wojny.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 09.03 – 15.04.2007
    Jarosław Kozakiewicz
    Transfer
    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta