Anna Orlikowska

Ur. w 1979 roku w Łodzi, mieszka i pracuje w Łodzi.

Fotografka, autorka wideo i instalacji. W latach 1999-2004 roku studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Obroniła dyplom w Pracowni Fotografii Użytkowej prof. Grzegorza Przyborka i w Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo ad. Konrada Kuzyszyna. W jej pracach przede wszystkim zaznacza się poszukiwanie nietypowych elementów w rzeczywistości i budowanie na ich podstawie wrażenia silnego niepokoju. Tworzy wielkoformatowe, panoramiczne, pełne szczegółów fotografie, których bohaterowie zdają się wyizolowani, samotni, przestraszeni (tryptyk Insomnia, 2005). Porusza także problemy przemijania i śmierci (tryptyk Dance macabre, 2004), a także brzydoty, która może ulec estetyzacji dzięki działaniom artystycznym (wideo Film o robakach, 2003-2005). 

Artyści
419/701

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Danse macabre
    Danse macabreAnna Orlikowska2004
Wystawy
  • Grafika do wystawy Miasto Łódź
    31.07 – 03.10.2010
    Miasto Łódź

    Legendarną Łódź – z jej mocno wyczuwalną do dziś w tkance miejskiej historią, problemami społecznymi, postępującą modernizacją i komercjalizacją przestrzeni miejskiej, unikalnym Muzeum Sztuki i tradycją awangardy, historią artystycznych przedsięwzięć, organizowanych przez artystów dla artystów, sławną Szkołą Filmową i Akademią Sztuk Pięknych kształcącą artystów wizualnych i projektantów mody, czy wreszcie aktywną sceną muzyczną – chciałam zaprezentować w Projekcie Kordegarda.

    Projekt KordegardaProjekt Kordegarda
  • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2005
    24.10 – 27.11.2005
    SPOJRZENIA 2005
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Latem tego roku, jury złożone z krytyków sztuki i kuratorów nominowało do drugiej edycji nagrody następujących artystów i grupy: Azorro, Michała Budnego, Rafała Bujnowskiego, Anetę Grzeszykowską i Jana Smagę, Macieja Kuraka, Roberta Kuśmirowskiego, Annę Orlikowską. Wystawa zatytułowana Spojrzenia 2005 prezentuje właśnie ich dzieła.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta