Alina Kalczyńska-Scheiwiller

Alina Kalczyńska-Scheiwiller (ur. w 1936 roku w Mszanie Dolnej) w latach 1953-1959 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w katedrze drzeworytu u prof. Ludwika Gardowskiego oraz w katedrze grafiki książki u prof. Witolda Chomicza. Zajmuje się grafiką artystyczną (drzeworyt, linoryt), jak i wydawniczą (książka artystyczna, exlibris, plakat).

W 1973 roku odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna w Państwowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. W 1980 roku przeniosła się do Włoch, gdzie promowała polską kulturę. Zajmowała się bibliofilskim opracowaniem wydań książek autorów takich jak Wisława Szymborska czy Zbigniew Herbert.

W pracach tworzonych przez artystkę widać wyraźne zainteresowanie problemem światła. Blask kolistych form przypominających ciała niebieskie odbija się od geometrycznych powierzchni. Przez ciemne tła przebiegają smugi wypełnione tęczowym światłem.

Ewa Skolimowska

Artyści
223/695

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Gładkie, nieregularne, pionowe plamy: dwie szare i czarna pośrodku. Rozciągają się prawie na całej powierzchni. Zostawiają jedynie białą ramkę i nieco więcej białego tła u góry. Na ich powierzchni skośne kreski, jak rozciągnięte na szybie krople zacinające
    Grota Ardy IAlina Kalczyńska-Scheiwiller1980
  • Gładkie, nieregularne, pionowe plamy: dwie szare i czarna pośrodku. Rozciągają się prawie na całej powierzchni. Zostawiają jedynie białą ramkę i nieco więcej białego tła u góry. Na ich powierzchni skośne kolorowe kreski.
    Grota Ardy IIAlina Kalczyńska-Scheiwiller1980
  • Na gładkim, czarnym tle, kilkanaście szarych, pionowych pasów, różnej szerokości i długości. Biegną od górnej krawędzi, ale tylko cztery z nich, z prawej strony sięgają dolnej krawędzi. Zza nich prześwieca zamglona tarcza słońca, rzucająca jasną poświatę n
    X 1953 X 1974Alina Kalczyńska-Scheiwiller1974
  • Biało-czarna, abstrakcyjna grafika. Prawie cała powierzchnia jest czarna. W dolnej części nieregularna biała forma, która przecina czerń falistą linią i drobnymi, krótszymi liniami. Może przypominać słoje drzewa.
    RavelloAlina Kalczyńska-Scheiwiller1974