Zmierzch to wschód
Oprowadzanie Michaliny Sablik po wystawie

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy

15

tłumaczenie na PJM: Joanna Ciesielska
czas trwania: 60 min
miejsce: przestrzeń wystawy
bilety: wstęp w cenie biletu na wystawy

Przyszłość pogrążona jest w mroku, mroku zarówno łona, jak i grobu.

Rebecca Solnit

Kuratorka i krytyczka Michalina Sablik oprowadzi po wystawie Niepokój przychodzi o zmierzchu dwoma ścieżkami. Pierwsza będzie dotyczyć „zmierzchu starego świata” – prac krytycznych diagnozujących współczesne problemy polityczno-społeczne. Druga będzie „drogą wschodu” i skupi się na pracach artystów, którzy na zgliszczach starego świata próbują budować nowe utopie, futurystyczne, pozytywne wizje przyszłości, a także konstruować nowy system wartości, nowe miejsca do wzrostu idei, tworzyć szczeliny w systemie.

Zmierzch zapowiada świt. Przyszłość jest mroczna i nieznana. Na naszych oczach dokonuje się rozkład świata, jaki znałyśmy. Potrzeba ogromnej odwagi, żeby przezwyciężać strach i rzucać się w metaforyczną otchłań. Taką odwagę i wizjonerstwo można zaobserwować w wielu pracach pokazywanych na wystawie. Jak pisze Rebecca Solnit w książce „Nadzieja w mroku”: „Z sytuacji pilnych, kryzysowych wyłonić się mogą rzeczy nowe. Dawne pewniki szybko obracają się w proch, a niebezpieczeństwo jest siostrą możliwości”.


Michalina Sablik –– historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka. Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, członkini AICA. Pracuje w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, współpracuje z wieloma magazynami i instytucjami. Działa w duecie Dzidy. W zeszłym roku razem z Kamilem Pierwszym przygotowała wystawę W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie.

Więcej info: https://linktr.ee/michalinasablik 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.07 – 16.10.2022
  Niepokój przychodzi o zmierzchu

  Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.11 (ŚR) 18:00
  Spotkanie z Małgorzatą Czyńską, autorką książki "Kobiety z obrazów. Polki"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grupa osób w białej przestrzeni wystawy
  03.12 (SOB) 17:00
  MARIOLA PRZYJEMSKA. CONSUMPTION, CONSTRUCTION AND MELANCHOLY
  Saturday Art Walk
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 04.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 09.12 (PT) 11:00
  Wokół wystawy Romantyzm i romantyczność w sztuce polskiej XIX–XX wieku (1975)
  Konferencja naukowa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta