Zimna rewolucja
Finisażowe oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
zbiórka w holu głównym, wstęp w cenie biletu
Na zakończenie „Zimnej rewolucji” zapraszamy na spotkania z kuratorami wystawy: Joanną Kordjak i Jérôme’em Bazinem, którzy oprowadzą po ekspozycji o godz. 12.15 (jęz. polski) i 14 (jęz. angielski).
W „zimnym” klimacie lat 50. — narastających napięć międzynarodowych i umacniania się dyktatur komunistycznych — w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Była to rewolucja w znaczeniu głębokich przeobrażeń prowadzących do ustanowienia nowych hierarchii społecznych i urzeczywistnienia „dyktatury proletariatu”, ściśle powiązanych z gwałtowną industrializacją i urbanizacją w tej części Europy.
Kuratorzy wystawy podjęli krytyczną refleksję na temat zachodzących wówczas przemian w sześciu krajach dawnego bloku wschodniego — Polsce, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech — obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą różnorodnych materiałów wizualnych zarówno z dziedziny sztuk plastycznych, jak i dizajnu, architektury i filmu.
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej:
-
27.05 – 10.10.2021Zimna rewolucjaSpołeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959
Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta