Zimna rewolucja
Zbliżenie na... Ladislava Gudernę
Facebook Zachęty
live stream
OGLĄDAJ NA FACEBOOKU ZACHĘTY
Zbliżenie na... to seria krótkich wideoprezentacji przedstawiających wybranych artystów i dzieła pokazywane na wystawie Zimna rewolucja. Bohaterem pierwszego filmu jest Ladislav Guderna, a o twórczości artysty opowiada dr Katarína Bajcurová ze Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie.
Katarina Bajcurová – historyczka sztuki i kuratorka. Studiowała historię i teorię sztuki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (1976–1980). Po uzyskaniu stopnia doktora pracowała na macierzystej uczelni jako asystent naukowy, później jako badaczka w Instytucie Historii Sztuki Słowackiej Akademii Nauk (1983–1984). Od 1994 roku związana ze Słowacką Galerią Narodową jako kustosz kolekcji malarstwa słowackiego po 1950 roku. W latach 1995–1997 pełniła funkcję zastępcy dyrektora, a w latach 1999–2009 dyrektora generalnego tej instytucji. Obecnie pracuje jako kurator kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej SNG. Specjalizuje się w historii słowackiej sztuki XX i XXI wieku. Autorka kilku monografii oraz kuratorka kilku znaczących projektów wystawienniczych zarówno w Słowackiej Galerii Narodowej, jak i za granicą. Członkini słowackiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji z Grantu Wyszehradzkiego w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Celem funduszu jest rozwój idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej:
-
27.05 – 10.10.2021Zimna rewolucjaSpołeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959
Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta