Zachęta & HER Docs
Sztuka wideo kobiet i rozmowa

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

czas trwania: 6 godzin (z przerwami)
miejsce: sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w dół)
bilety: wstęp wolny

Razem z HER Docs zapraszamy na przegląd sztuki wideo kobiet. Składają się nań prace filmowe z ostatnich lat (2018–2022) poświęcone relacjom międzypokoleniowym, z naturą czy stanowiące próbę znalezienia ujścia dla różnorodnych napięć. Wszystkie łączy także potrzeba stworzenia przestrzeni do rozmowy i uważność na otoczenie, a przede wszystkim na cierpienie, nadzieje i potrzeby. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak artystki budują przestrzeń filmową z pomocą współodczuwającej kamery, eksperymentalnego tekstu, kolażowości czy performansu. 
Interesuje nas dialog między filmem a sztuką wideo i dyskusja na temat możliwości wspierania artystycznego eksperymentu. Dlatego zapraszamy również na spotkanie, w ramach którego wraz z zaproszonymi gościniami porozmawiamy o pozyskiwaniu funduszy, tworzeniu przestrzeni wsparcia i możliwej przyszłości dla sztuki wideo.

Wydarzenie odbędzie się w sali kinowej Zachęty, jednak krzesła zostaną zastąpione przez poduszki i kanapy, które ułatwią oglądanie realizacji wideo, pozwolą odpocząć i przyczynią się do powstania otwartej i bezpieczniejszej przestrzeni dla rozmowy. 

HER Docs

Zespół HER Docs prowokuje do angażujących dyskusji wokół wyzwań  współczesności w Polsce i na świecie. To inicjatywa otwarta na wielość  głosów i różnorodność perspektyw, której organizatorki wierzą w sprawczy  potencjał kina dokumentalnego. Chcą wspierać, promować i upowszechniać  twórczość filmową i sztukę kobiet. W ciągu roku tworzą szereg projektów  interdyscyplinarnych – organizują projekcje filmowe, wystawy, spotkania  z zaproszonymi gościniami i gośćmi, wydarzenia dla członkiń branży  filmowej i wiele innych. W 2020 i 2021 roku odbyły się dwie edycje HER  Docs Film Festival – festiwalu twórczości filmowej kobiet.

artystki: Adelina Cimochowicz, Róża Duda & Michał Soja, Justyna Górowska & Ewelina Jarosz, Laura Grudniewska, Marta Krześlak, Mila Nowacka, Diana Lelonek, Iwona Ogrodzka, Agata Lech & Gosia Trajkowska, Joanna Piotrowska, Ewelina Węgiel, ZAKOLE

Program:

część 1 (godz. 15–16)

 • Ewelina Węgiel, „Ludzie stąd”, 2021, 18 min
 • Adelina Cimochowicz, „Utrata. Albo z dziejów długo utrwalonego błędu”, 2020, 14 min
 • Joanna Piotrowska, „Little Sunshine”, 2019, 6 min
 • Iwona Ogrodzka, „Maria”, 2019, 22 min

część 2 (godz. 16.30–18) – rozmowa

Czy osoby tworzące sztukę wideo mogłyby wejść do świata filmu i swobodnie korzystać z dostępnych w nim narzędzi i szans? Czy świat filmu, otwierając się na artystyczny eksperyment, mógłby zyskać nowe artystyczne środki i formy wyrazu, a tym samym stać się bardziej różnorodny? Pragniemy zainicjować dialog pomiędzy tymi dwoma, dotychczas wyraźnie zdefiniowanymi światami - filmu i sztuk wizualnych.

Wraz zaproszonymi gościniami - artystkami wizualnymi Weroniką Wysocką, Karoliną Bregułą i Jaśminą Wójcik, porozmawiamy m.in. o tworzeniu przestrzeni wsparcia dla sztuki wideo i filmu eksperymentalnego w Polsce, o możliwej ich przyszłości oraz o praktycznych rozwiązaniach, jakie mogą być pomocne w tworzeniu pomostów pomiędzy światem filmu i sztuki wideo. Rozmowę poprowadzi Adriana Prodeus.

gościnie: Weronika Wysocka, Karolina Breguła, Jaśmina Wójcik
prowadząca: Adriana Prodeus

część 3 (godz. 18:30–19.30)

 • Laura Grudniewska, „Kołując coraz to szerszą spiralą sokół przestaje słyszeć sokolnika”, 2021, 5 min
 • Róza Duda i Michał Soja, „Jestem synem górnika”, 2018, 30 min
 • ZAKOLE, „Z wody”, 2021, 22 min
 • Diana Lelonek, „Formy przetrwania”, 2020, 8 min

część 4 (godz. 20–21)

 • Agata Lech & Gosia Trajkowska, „Rok bez lata”, 2020, 10 min
 • Justyna Górowska & Ewelina Jarosz, „Cyber zaślubiny z krewetkami solankowymi”, 2021, 20 min
 • Marta Krześlak, „Moving Things”, 2021, 7 min
 • Mila Nowacka, „WIDT”, 2021, 20 min

Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania
Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.

Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. adrianne maree brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:
Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka

Współorganizator:
herdocs

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.07 – 16.10.2022
  Niepokój przychodzi o zmierzchu

  Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, osoba robiąca zdjęcie telefonem jednej z prac na ścianie.
  12.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie. Dziecko siedzące na pufie ogląda film na ekranie w przestrzeni wystawy. W tle ciemno-zielona ściana.
  12.02 (ND) 12:30
  Linia, która tworzy rzeźbę | Лінія, яка створює скульптуру
  Warsztaty rodzinne | майстер-клас
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta