O kolektywach ciał ludzkich i nie-ludzkich w amazońskim socjo-kosmosie
Wykład dr. Filipa Rogalskiego towarzyszący wystawie „Rhizopolis”

Facebook Zachęty
live stream

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHETY

Skąd się wzięły zwierzęta? Dlaczego mają takie, a nie inne ciała? Dlaczego czasami nie powinno się chodzić do lasu? Dlaczego pewien mały chłopiec przestał w nocy sypiać po tym, jak jego matka zjadła mięso paki (Cuniculus paca)? Kto i kiedy może rozmawiać z nie-ludźmi? Kiedy wiąże się z tym ryzyko transformacji? Co było pierwsze: wygląd czy zachowanie? Odpowiedzi na te pytania, udzielone przez pryzmat narracji i praktyk ludu Arabela, staną się pretekstem do zagłębienia się w animistyczno-perspektywistycznym socjo-kosmosie tubylczej Amazonii.

dr Filip Rogalski — etnolog i antropolog społeczny, specjalista w zakresie etnologii ludów tubylczych Amazonii. Prowadził badania etnograficzne wśród ludów Arabela, Quechua, Huambisa i Aguaruna (z krótkimi pobytami u Bora, Huitoto i Urarina). Interesują go przede wszystkim sposoby pojmowania ciała oraz relacji między człowiekiem a otoczeniem. Obecnie pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, prowadząc badania w zakresie antropologii medycznej w Polsce i Szwecji.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 01.02 – 08.08.2021
    Joanna Rajkowska
    Rhizopolis

    Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny