Wykład towarzyszący projektowi Historie ucha

Piotr Krzysztofiak – Dźwięki oczami głuchego

Wykład w Polskim Języku Migowym (PJM) z tłumaczeniem.

Wykład jest teoretyczną i praktyczną prezentacją problematyki dotyczącej odbioru dźwięków przez głuchych. Zostaną przedstawione wybrane fragmenty filmów – opowieści niesłyszących o odbiorze przez nich dźwięków i relacjach między nimi. Przewidziane są również prezentacje na temat mitów związanych z głuchotą i Polskim Językiem Migowym, wizualnego odczytywania mowy z ust, przeszkód w komunikacji z głuchymi oraz stosunku mediów do tych odbiorców.

Piotr Karol Krzysztofiak – magister pedagogiki specjalnej (surdopedagogiki i oligofrenopedagogiki). Obecnie jest słuchaczem studiów podyplomowych „Informatyka” na Politechnice Warszawskiej. Jest również lektorem Polskiego Języka Migowego na poziomie podstawowym i wykładowcą wiedzy o kulturze głuchych. Odbywał praktyki pedagogiczne w ośrodkach szkolno-wychowawczych dla dzieci głuchych i niedosłyszących oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Pracował w biurze Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych jako administrator strony internetowej i operator filmowy, a także współpracował z redakcją „Świata Ciszy” w zakresie opracowania tekstów, których tematyka odnosi się do rozwoju sytuacji społeczności głuchych w Polsce.

sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.03 – 15.05.2011
    Historie ucha

    Historie ucha to projekt obejmujący bogaty program wydarzeń – wystawę, program muzyczny, wykłady, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych.
    Sale wystawowe galerii zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń. Prezentowane prace artystów posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów wizualno-muzycznych.
    Czy dźwięk można zobaczyć?
    Czy muzykę możemy tylko usłyszeć?
    Jak osoby niesłyszące poznają i wyrażają dźwięki?
    Na te i inne pytania dotykające zagadnień percepcji muzyki, umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu, nie tylko dźwiękowego, odpowiedzą zaproszeni artyści, muzycy, znawcy. Elementy języka migowego staną się pretekstem do rozmów o inności i sposobach wyrażenia jej językiem plastyki i muzyki.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta