Wspólne korzenie
Wieczorynka w PJM

Facebook Zachęty
live stream na Facebook'u i kanale Youtube

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY I NA KANALE YOUTUBE

wykonanie: Adam Stoyanov

Historia ta, podobnie jak samo drzewo, wyrasta z wielu korzeni: pogranicza teatru, poezji migowej i opowieści. Jest splotem różnych przejawów sztuki. Wyjątkowym spektaklem, który zmusi nas do spojrzenia na drzewa z innej perspektywy. Przeniesiemy się do świata, gdzie wspólnota ludzi i drzew przekształca się w światową ekokatastrofę. Spektakl będzie ucztą dla oczu, miłym doświadczeniem, ale niesie też smutną refleksję. Nie pozostawi nas obojętnymi.

Adam Stoyanov jest od urodzenia głuchy. Na co dzień posługuje się polskim językiem migowym (PJM), który jest jego ojczystym (pierwszym) językiem. Cała jego rodzina jest głucha: począwszy od babci i dziadka, poprzez wujków, a kończąc na rodzeństwie. Znany jest z wyjątkowo rozwiniętego, artystycznego migania, a także z poezji miganej i z migania obrazowego. Zdobył wiele nagród w dziedzinach związanych z aktorstwem i sztuką w PJM, m.in. I miejsce i nagroda publiczności na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie (2014). Obecnie jest aktorem w spektaklu Jeden Gest (reż. Wojtek Ziemilski) oraz w Operze dla Głuchych, gdzie jest też autorem libretta w PJM (reż. Wojtek Zrałka-Kossakowski). Angażuje się w działalność kulturalną w Polskim Związku Głuchych Oddział Mazowiecki, gdzie m.in opublikował 26 utworów poezji miganej, tłumaczy treści literatury polskiej przy wsparciu tłumacza, odgrywa sceny aktorskie i tworzy sztukę wizualną w polskim języku migowym.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 01.02 – 08.08.2021
  Joanna Rajkowska
  Rhizopolis

  Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Plakat teatralny
  29.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Widok wystawy, rysunki w ramach eksponowane na zielonych ścianach. W tle zwiedzająca w różowym swetrze,
  04.02 (SOB) 17:00
  Saturday Artwalk
  Kulisiewicz. Succinct Beauty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, sylwatka artysty na tle białej ściany w galerii.
  05.02 (ND) 12:15
  Stasys Eidrigevičius !Reakcje
  Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta