Wizyta w rodzinnej pracowni ceramicznej Grześkiewiczów
Oprowadzanie Doroty Grześkiewicz

Pracownia Grześkiewiczów, ul. Zachodnia 13, Łomianki
obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona (15 miejsc, wymagane potwierdzenie na trzy dni przed wydarzeniem)

23

Brak miejsc

wstęp bezpłatny po potwierdzeniu zapisu
dojazd we własnym zakresie
prowadzenie:
Dorota Grześkiewicz
liczba miejsc: 15
adres: Łomianki, ul. Zachodnia 13
godziny: 13:00-15:00 (2h)
zapisy: informacja@zacheta.art.pl

dojazd komunikacją miejską: z przystanku Metro Młociny 01 autobusem linii 250 do przystanku Zachodnia 02 (pracownia znajduje się 150 m od przystanku)

W przypadku większego zainteresowania zorganizowane zostanie drugie oprowadzanie w późniejszym terminie.


Latem 1960 roku w Zachęcie odbyła się wystawa ceramiki Heleny i Lecha Grześkiewiczów. We wstępie do tego katalogu prof. Wanda Telakowska podsumowała twórczość artystów w następujących słowach:

Grześkiewiczowie doceniają sprawę jedności sztuki realizowanej różnorodnymi środkami charakterystycznymi dla poszczególnych dyscyplin. Ich doświadczenia plastyczne opierają się zawsze na pogłębionej znajomości techniki, a praca koncepcyjna wiąże się ściśle z realizacyjnym trudem, którego się nie boją, a którym się cieszą. Nic też dziwnego, że ich kompozycje plastyczne są zawsze ściśle związane z możliwościami materiału, narzędzi i techniki wykonania. Twórczość Grześkiewiczów ma swoisty charakter, stanowiący ich cenną i wyłączną własność. Podróżując wiele, stykali się ciągle z osiągnięciami plastyków zarówno w Polsce jak i za granicą. Mimo to, trudno byłoby doszukać się w ich pracach bezpośrednich wpływów. Są one szczere w wyrazie, oryginalne, wolne od snobizmów. Przy tym twórczość Grześkiewiczów jest różnorodna. Dzięki tym zaletom ich sztuka wzbudza coraz szersze zainteresowanie w różnych środowiskach. Pokazane prace ujawniają nie tylko talent autorów, wynalazczość i mądrą pracowitość. Mówią też one o pełni sił twórczych, pełni artystycznego rozkwitu, zapowiadając dalsze i wciąż nowe osiągnięcia artystyczne.

Działania twórcze Grześkiewiczów obok malarstwa sztalugowego czy akwareli obejmowały całe spektrum aktywności, takich jak malarstwo monumentalne, ceramika dla architektury, sgraffito, projekty wnętrz oraz ceramika użytkowa i dekoracyjna. Po ponad sześćdziesięciu latach od wystawy ceramiki Heleny i Lecha Grześkiewiczów w Zachęcie, to właśnie ta część dorobku plastyków najbardziej zapisała się w historii sztuki i wzbudza największe zainteresowanie.

Niecodziennymi wydarzeniami towarzyszącymi aktualnej wystawie ceramiki w Zachęcie będzie możliwość odwiedzenia zabytkowych pracowni ceramicznych. Bez wątpienia najbardziej spektakularną z nich jest warsztat Grześkiewiczów działający od lat 60. w podwarszawskich Łomiankach. Znajdują się w nim liczne prace z ceramiki o charakterze użytkowo-dekoracyjnym, jedna z ceramicznych ścian prezentowana na wystawie w Zachęcie, fragmenty kompozycji dla architektury, gipsowe formy, oryginalne szkliwa itp. Po śmierci Heleny, Lech Grześkiewicz wiele projektów realizował wspólnie z synem Piotrem. Obecnie ceramiczne tradycje pracowni są kontynuowane przez córki Piotra, Dorotę i Malwinę Grześkiewicz.

Po rodzinnej pracowni oprowadzi nas Dorota Grześkiewicz. Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Pawła Mysery, z aneksem z ceramiki w pracowni prof. Stanisława Bracha, 2020. Dorota Grześkiewicz ceramiką zajmuje się zawodowo od 2009 r. – najpierw pod kierunkiem Lecha i Piotra Grześkiewiczów aktywnie uczestniczyła w projektach rodzinnej pracowni ceramicznej, w kolejnych latach indywidualnie, a od 2013 r. w duecie z siostrą Malwiną Grześkiewicz jako Grześkiewicz Design Studio. Obecnie realizuje stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie sztuk wizualnych poświęcone rzeźbie kameralnej Heleny i Lecha Grześkiewiczów.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 23.02 – 19.05.2024
    Henryk Lula
    Ceramika. Sztuka materii

    Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia kształtowania się nowoczesnej tradycji ceramicznej w Polsce, wymykającej się kryteriom sztuki użytkowej czy wzornictwa, żywa na polskiej scenie artystycznej począwszy od lat 60. XX wieku.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 20.12 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Tomáš Rafa. Obywatele”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny