Wesele
Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Zmiana ustawienia”
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny, wejściówki do odbioru od godz. 17.30
Program filmowy towarzyszący wystawie Zmiana ustawienia został zainspirowany tematem ekspozycji, która pokazuje historię polskiej scenografii w kontekście zmieniającego się myślenia o przestrzeni — teatralnej i społecznej. Film, jako medium często czerpiące z literatury i teatru, posługuje się innymi środkami do budowy przestrzeni. To nie tylko scenografia i kostium, lecz również kadr, praca kamery oraz montaż. W programie pokażemy filmy pięciu polskich twórców — dziś już klasyków kina (ale też teatru) — zachęcając widzów do spojrzenia na nie również pod kątem formy filmowej i jej autorskiego charakteru.
Wesele, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1972, 102 min
film z napisami w jęz. angielskim
Wesele to jeden z najbardziej znanych dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Młodopolski z ducha, nasycony symboliką, choć został zainspirowany autentycznymi wydarzeniami (wesele poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny), stanowi ważny element budujący polską narodową mitologię. W 1972 roku adaptacji utworu podjął się Andrzej Wajda, a jego sukces polegał nie tylko na przełożeniu teatralnej formy na język filmowy, lecz także nadaniu mu cech uniwersalnych i tym samym przybliżeniu „arcypolskiego” dramatu również zagranicznemu odbiorcy. Film zdobył w 1973 Srebrną Muszlę na festiwalu w San Sebastian.
-
19.10.2019 – 19.01.2020Zmiana ustawieniaPolska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku
Przeglądowa wystawa poświęconą scenografii teatralnej według autoskiej wizji Roberta Rumasa — cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta