Weronika Pelczyńska. Bystander — ćwiczenia z (nie)uczestnictwa
Centrum w Ruchu

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Dwudniowe warsztaty dla publiczności
3 i 5 lipca, godz. 17-20 (Grupa 1)

Galerie i muzea to instytucje, które służą społeczeństwu do opowiadania i upowszechniania pewnych historii o nim samym. Zarówno sposoby przekazywania tych treści, jak i możliwe sposoby ich odbioru, mają ustalone formy, a przestrzenie, w których się to odbywa, właściwą sobie dramaturgię.

Laboratorium będzie stanowiło próbę refleksji nad tym, w jaki sposób performans i praca z ciałem mogą posłużyć do budowania innych sposobów komunikacji z publicznością — zwłaszcza wokół tematów trudnych i niejednoznacznych. Punktem wyjścia dla tej pracy będzie figura bystandera — osoby postronnej, nieuczestnika.

Laboratorium to otwarta na widzów/uczestników współpraca choreografki Weroniki Pelczyńskiej i badaczki Aleksandry Janus. Pierwsza wnosi swój warsztat pracy z ciałem w przestrzeni. Druga — materiał z prowadzonych aktualnie badań terenowych, który stanie się podstawą budowanych w i wokół Pałacu Małachowskiego działań performatywnych i doświadczenie w pracy z publicznością muzealną.

W skład laboratorium wchodzić będzie pięć dni wspólnych działań podzielonych na moduły pracy własnej duetu oraz warsztatów dla publiczności w przestrzeniach Pałacu Małachowskiego i jego otoczeniu. Każdy z warsztatów rozpoczynać się będzie od krótkiego (maksymalnie 15-minutowego) pokazu tworzonego danego dnia przez duet performerka–badaczka.

Do udziału w warsztatach zaproszone zostały zarówno osoby, które interesują się tak sformułowanym tematem, jak i te, które chcą rozwinąć swoje umiejętności performatywne. Skupimy się na relacji ciała do przestrzeni oraz innych znajdujących się w niej ciał, korzystając z ćwiczeń ze świadomości ciała z elementami tańca oraz zadań choreograficznych. Będziemy badać, czy i w jakim stopniu otoczenie determinuje naszą kreatywność, sprawczość i zdolność angażowania się.

Proces pięciodniowej pracy zostanie udokumentowany w formie, która przez kolejny tydzień będzie prezentowana w wybranej przestrzeni Pałacu Małachowskiego.

Na placu będą odbywać się otwarte próby, w ramach których widz może być świadkiem 15-minutowych pokazów choreograficznych.

Weronika Pelczyńska — choreografka i tancerka, absolwentka Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego SEAD w Salzburgu, Inżynierii Produkcji na Politechnice Warszawskiej oraz Instytut Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka programu DanceWEB 2013 (ImPulsTanz, Wiedeń), programu Carte Blanche 2013 (Modul-Dance, Słowenia) oraz Alternatywnej Akademii Tańca 2017 (Art Stations Foundation w Poznaniu). Jako tancerka i performerka współpracowała z zespołami w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji i Chorwacji. Od 2011 prowadzi indywidualne oraz kolektywne projekty artystyczne. Ponadto przygotowuje choreografię i ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych, do filmów i klipów wideo. Jest także członkinią Centrum w Ruchu.

Aleksandra Janus — antropolożka i literaturoznawczyni, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, kuratorka programu Laboratorium muzeum, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury w Centrum Cyfrowym, współzałożycielka grupy badawczej Kierunek Zwiedzania. Współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci UJ, Domem Spotkań z Historią oraz muzeami w Polsce i na świecie. Interesują ją zagadnienia z obszaru studiów nad dziedzictwem, muzeologii i studiów pamięciowych. Publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Dekadzie Literackiej” oraz na Dwutygodnik.com

Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy:
warszawa

Formularz zgłoszeniowy






Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 18.06 – 30.09.2018
    Plac Małachowskiego 3

    Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • czarno-białe zdjęcie, Jozef i Wanda Goslawscy, z projektami rzeźb na Plac Konstytucji
    20.04 (SOB) 12:00
    Wizyta studyjna w pracowni Wandy i Józefa Gosławskich
    Oprowadzanie Anny Marii Rudzkiej
    Pracownia Wandy i Józefa GosławskichPracownia Wandy i Józefa Gosławskich
  • Zdjęcie, ciemne pomieszczenie, sylwetka zamaskowanej osoby nad sprzętem muzycznym.
    20.04 (SOB) 14:00
    Sensory ruchu w muzyce i działaniach performatywnych
    Zachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowejZachęta | sala kinowa – wejście od strony kasy biletowej
  • zdjęcie; kadr z warsztatów, grupka dzieci buduje instalacje z kolorowej włóczki wykorzystując wyposażenie sali warsztatowej.
    20.04 (SOB) 14:30
    Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie, widok sali wystawowej
    21.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Zdjęcie. Dziecko z opiekunem na schodach kolorowej instalacji z metalowych rurek
    21.04 (ND) 12:30
    Instalacja – jak możemy bawić się przestrzenią?
    Warsztaty rodzinne
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • czarno-białe zdjęcie, wnętrze dworca Warszawa Śródmieście
    21.04 (ND) 12:30
    Ceramika na dworcu Warszawa Śródmieście
    Spacer architektoniczny z Tomaszem Fudalą
    pawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieściepawilony wejściowe dworca Warszawa Śródmieście