Warsztaty świadomego podróżowania post-turysta.pl
Warsztaty dla dorosłych

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, brak wolnych miejsc

czas trwania: 16-20
prowadzenie: Paweł Cywiński i Marysia Złonkiewicz
zapisy: brak wolnych miejsc

Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy

Liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard. Globalny trend podróżniczy jest jednak jednostronny — to mieszkańcy Północy jadą odpoczywać w krajach Południa. Rzadko na odwrót. Jednym ze skutków tego zjawiska jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy inspirowanych przez pojedynczych turystów. I właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w wielkim stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Co jedenaste miejsce pracy na świecie jest z nią związane.
Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak się dzieje? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na miejsca sąsiadujące z turystycznymi dzielnicami i kurortami? Kto traci, a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek oddziałuje na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego, gdy podróżujemy po dalekim świecie, tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy naszym dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiotawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy podczas podróży turystycznymi szlakami zorientowaliście się, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany tubylec nie jest elementem krajobrazu, widoku, nie pełni jedynie roli ciekawostki czy służącego? Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania.

Paweł Cywiński — orientalista, kulturoznawca i geograf. Redaktor działu Poza Europą w magazynie „Kontakt”, współpracownik Polskiego Radia RDC, współtwórca projektu post-turysta.pl i uchodzcy.info.

Marysia Złonkiewicz — kulturoznawczyni, bałkanistka, absolwentka turystyki. Współtwórczyni projektu post-turysta.pl. i inicjatywy Chlebem i Solą.

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Podróżnicy” współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach programu „Zachęta na lato”:
warszawa

Partner:
postturysta

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.05 – 21.08.2016
  Podróżnicy

  Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie, dwie misy oraz talerz w odcieniach przybrudzonej zieleni oraz beżu.
  25.02 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie, pnącze winorośli pnące się po białej ścianie.
  25.02 (ND) 12:30
  Ciągły ruch w naturze – Mobilne instalacje
  Warsztaty rodzinne (godz. 12:30 i 15:00)
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)