W dniach 10–13 kwietnia 2014 Zachęta będzie gościć ostatnie warsztaty Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego TĘCZA. Do przygotowania są 22 tysiące sztucznych kwiatów, które podczas warsztatów będą zaplatane na metalowe druciki. Na warsztatach obecna będzie zarówno Julita Wójcik – autorka Tęczy, jak i WDECHA – nagroda dla Tęczy, a więc dla wszystkich, którzy ją budowali.
Od 23 kwietnia przygotowane podczas warsztatów kwiaty zaczną powracać na konstrukcję Tęczy na placu Zbawiciela. Kolorowa Tęcza ponownie zajaśnieje nad placem 1 maja, w Międzynarodowe Święto Pracy.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej pracy!
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
plac Małachowskiego 3, Warszawa
hol główny galerii
w godzinach 12–20
Właścicielem instalacji Tęcza jest Instytut Adama Mickiewicza.
Projekt wspiera Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy i warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta.
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego TĘCZA po raz pierwszy działała w Sopocie w 2011 roku, następnie trzykrotnie w Warszawie. 24 września 2011 w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej instalacja Tęcza stanęła na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. 8 czerwca 2012 została przeniesiona do Warszawy, na plac Zbawiciela. Kilkukrotnie podpalana, została spalona doszczętnie podczas zeszłorocznego Marszu Niepodległości.
W 2012 roku Tęcza nominowana była do tytułu Kulturysta Roku 2012 Programu III Polskiego Radia. W 2013 roku otrzymała Paszport Polityki oraz Sztorm Roku – nagrodę kulturalną trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. W 2014 roku WDECHĘ – nagrodę kulturalną dodatku „Co jest Grane?” do stołecznej „Gazety Wyborczej” w kategorii Miejsce Roku. W 2014 roku nominowana do Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk za rok 2013, za „znaczący wpływ tej instalacji nie tylko na Warszawiaków, ale na cały kraj”.
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link z potwierdzeniem rejestracji. Kliknij w podany wewnątrz link żeby w pełni aktywować konto.
Rejestrując się w serwisie możesz dodawać ważne dla Ciebie wydarzenia i wystawy do swoich ulubionych. Do ulubionych możesz również dodać obiekty z kolekcji, oraz mediateki i publikacji, które udostępniamy na otwartej licencji Creative Comons. Dzięki temu możesz pobierać publikacje, książki, filmy i wiele innych.