Świat w dioramie. Warsztaty rodzinne z Katarzyną Przezwańską towarzyszące wystawie „Wszystko widzę jako sztukę”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
brak wolnych miejsc

godz. 12.30:(dzieci w wieku 4-6 lat
godz. 15: dzieci w wieku 7-10 lat
prowadzenie: Katarzyna Przezwańska
zapisy: poprzez formularz poniżej

Jak mógłby wyglądać świat, gdyby każdy mógł go sobie od nowa wymyślić? Na warsztatach z Katarzyną Przezwańską z naturalnych materiałów, takich jak kamienie, muszle, szyszki czy patyki, stworzymy dioramy przedstawiające wymarzone krajobrazy. Wszystkie materiały zapewniamy, ale jeśli po drodze do Zachęty zobaczycie piękny liść albo wyjątkowy korzeń, to można go będzie włączyć do waszego świata.

Katarzyna Przezwańska — (ur. 1984), malarka, autorka instalacji. „Poszukiwanie odpowiednich kolorów to zwykle dość długi proces, który zależy od wielu czynników. Zazwyczaj wiem, jak chcę, żeby coś wyglądało, ale żeby osiągnąć ten wyobrażony efekt, robię dużo próbek, obserwuję, jak się zachowują w różnym świetle. Inaczej jest we wnętrzu, inaczej na zewnątrz. Zawsze staram się też zrobić makietę — to jest moje ulubione narzędzie pracy — daje najwięcej kontroli i najlepsze wyobrażenie jak to naprawdę będzie wyglądać”. W twórczości Przezwańskiej ważny jest kolor, jego odbiór i relacje z architekturą, wnętrzem, strojem. Specjalnie na wystawę artystka zaprojektowała instalację Basen — na jego dnie namalowany jest obraz tworzący iluzję tafli lśniącej wody. Pierwszy Basen powstał w nieużywanej od lat fontannie przed gmachem Muzeum Narodowego w Warszawie, której artystka symbolicznie przywróciła dawną funkcję.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 10.03 – 03.06.2018
  Wszystko widzę jako sztukę.
  Wystawa dla dzieci

  Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań — przecież „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.07 (ND) 11:00
  Niedzielne oprowadzanie z przewodniczką
  Pióro i skalpel. Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Lekcja fruwania”
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 22.07 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Andrzej Krauze. Lekcja Fruwania”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.08 (ŚR) 18:00
  „Zachęta miga!" na żywo!
  Oprowadzanie w PJM po wystawie „Być jak Paul Cézanne”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ