Warszawska Pracownia Kinetograficzna w Zachęcie
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
sale wystawowe, wstęp wolny
W czwartek 13 lipca wystawę Jarosława Kozakiewicza Zawrót głowy wypełnią otwarte dla publiczności działania badawcze Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej. Poszczególne sale staną się laboratoriami dla badania przestrzeni i czasu za pomocą ruchu. Badaczki-performerki będą konfrontować architekturę rzeźb z konstrukcją ciała, analizować rytm zatrzymany w strukturach przestrzennych i płynący w projekcji wideo oraz w czasie rzeczywistym, a także przyglądać się funkcjonowaniu ciała w przestrzeni galerii w relacji z eksponatami i spojrzeniami publiczności.
Rozkład działań (wejście, wyjście i powrót widzów możliwe w każdym momencie):
- 17–17.50 — nieorganiczność – przekład – organiczność (prowadzenie: Hanna Raszewska)
- 18–18.50 — rytm – czas – ucieleśnienie (prowadzenie: Zuzanna Kupidura)
- 19–19.40 — ciało – galeria – ekspozycja (prowadzenie: Małgorzata Skoczelas)
koncepcja: Hanna Raszewska
badaczki-performerki: Zuzanna Kupidura, Anna Opłocka, Hanna Raszewska, Eliza Rudzińska, Małgorzata Skoczelas
dokumentacja: Michał Kursa
Wydarzenie organizowane przez Fundację „Myśl w Ciele”
Warszawska Pracownia Kinetograficzna rozpoczęła działalność jako nieformalna grupa już w 2010 roku, a od końca 2015 roku jest jednym z programów badawczych Fundacji „Myśl w Ciele”. Pochodzimy z różnych środowisk artystycznych i naukowych, a łączy nas głębokie zainteresowanie tańcem we wszelkich jego przejawach. Zajmujemy się ćwiczeniem i rozwijaniem naszych umiejętności w zakresie notacji tańca — kinetografii (notacji systemem Labana-Knusta) — oraz popularyzacją wiedzy o kinetografii i choreologii (szeroko rozumianej nauce o tańcu, w tym analizie ruchu).
Więcej o Fundacji „Myśl w Ciele” i Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej:
warszawska-pracownia-kinetograficzna
laboratorium-ciala
fundacja-mysl-w-ciele
-
09.05 – 06.08.2017Jarosław KozakiewiczZawrót głowy
Jarosław Kozakiewicz jest artystą, którego dzieła sytuują się na pograniczu rzeźby, nauki i architektury. Od prawie trzech dekad w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się nieodmiennie ludzkie ciało. W rzeźbach, działaniach typu environment, schematach architektonicznych i projektach kształtowania krajobrazu realizowanych w Polsce i Europie, Kozakiewicz łączy je z otaczającym światem.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta