4 października 2018, godz. 18:00
czwartek

W tangu
Oprowadzanie Marty Miś po wystawie „Tango na 16 metrach kwadratowych”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zbiórka w holu głównym

Wystawa Tango na 16 metrach kwadratowych jest opowieścią o życiu w małych mieszkaniach — od okresu PRL-u do dziś. Jednak punktem wyjścia dla autorów była oskarowa animacja Zbigniewa Rybczyńskiego Tango. Film, wraz z innymi pracami odnoszącymi się do niego, tworzy kolejną warstwę odczytania wystawy. Oprowadzanie poświęcone będzie zatem tej części ekspozycji.

Marta Miś — historyczka sztuki, filmoznawczyni, absolwentka studiów kuratorskich na UJ. Publikowała m.in. w miesięcznikach „Kino”, „Res Publica Nowa”, „FotoPozytyw”, w katalogach MFF Nowe Horyzonty oraz w katalogach wystaw. Kuratorka wystaw w Zachęcie: Jacek Malinowski. Dwubiegunowo, Aleksandra Kubiak. Śliczna jesteś Laleczko; redaktorka książki Jacek Malinowski. Półkobieta / HalfAWoman. Pracuje w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 14.07 – 14.10.2018
  Tango na 16 metrach kwadratowych

  Tango na 16 metrach kwadratowych to wystawa o swego rodzaju mieszkaniowej gimnastyce —błyskotliwej i dobrze zaplanowanej choreografii, a jednocześnie prawdziwie akrobatycznym wyczynie. Dokumentuje pomysłowość, jaką trzeba się wykazać w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach mieszkaniowego, metrażowego i materialnego deficytu.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)