Ukrywający się Żydzi w kinie poświęconym Zagładzie
Wykład Klausa Davidowicza

Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
wstęp wolny

05

Wydarzenie w języku angielskim.

W związku z chorobą Klausa Davidowicza wykład online będzie transmitownay live w sali kinowej. Po wykładze Jakub Majmurek poprowadzi sesję pytań i odpowiedzi zgodnie z planem wydarzenia.

Temat ukrywania się Żydów w czasie Zagłady został bardzo wcześnie podjęty przez kino. Podczas wykładu chciałbym przedstawić szereg filmów fabularnych z różnych krajów, nakręconych od lat 40. ubiegłego wieku po czasy współczesne, w których poruszany jest ten temat na rozmaite sposoby: począwszy od Morituri (Niemcy 1948) i Pamiętnika Anny Frank (USA 1959), przez Gorzkie żniwa (Niemcy/Polska 1985) po W ciemności (Polska 2011), Vielleicht in einem Anderen Leben (Austria 2011) oraz Wojna Anny (Rosja 2018). Po wykładzie sesję pytań i odpowiedzi z Klausem Davidowiczem poprowadzi Jakub Majmurek.

Klaus Samuel Davidowicz jest kulturoznawcą, profesorem judaistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jego badania koncentrują się na historii kultury żydowskiej w czasach nowożytnych, kabale i filmie żydowskim. Wspólnie z Frankiem Sternem jest dyrektorem „Wiedeńskiego klubu filmu żydowskiego” i inicjatorem cyklu „Film/Uniwersytet” w Filmarchiv Austria. Obecnie prowadzi badania nad wizerunkiem Żydów w filmie amerykańskim oraz nad przedstawieniach Żydów w powojennym filmie austriackim.


Jakub Majmurek — filmoznawca, eseista, publicysta. Aktywnie działa jako krytyk filmowy, pisze także o literaturze i sztukach wizualnych. Absolwent filmoznawstwa oraz Instytutu Studiów Politycznych i Międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Oko.press” oraz w „Aspen Review”. Współautor i współredaktor licznych książek poświęconych filmowi.

Współorganizator:
Austryjackie Forum Kultury

Wsparcie finansowe programu publicznego:
rozen

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Dziewczyna dotykająca tortu w kolorach polskiej flagi.
  14.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  12:15 i 14:15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Rzeźba. Model Zachęty pokryty strzechą - karmnik dla ptaków.
  14.08 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.