Tymczasowa architektura — wizje nieulotne. Wykład Kai Schelker

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Inspiracją dla wykładu jest praca dyplomowa architekta Jacka Damięckiego. Posłuży ona jako klucz do świata konstrukcji lekkich, mobilnych i form flexible. Projektant stworzył w 1961 roku strukturę służącą zadaszeniu otwartej przestrzeni. Na lekką konstrukcję nośną składało się przekrycie z folii elastycznej, chroniące przed deszczem i słońcem. Takie wsparte na przenośnych słupach zadaszenie funkcjonowało jak system kinematyczny, dlatego pomimo swej dużej rozpiętości kształt mógł być dowolnie planowany przez architekta nawet na etapie montażu. Wielką zaletą takiego rozwiązania konstrukcyjnego była też możliwość łatwego demontażu segmentów oraz odbudowy struktury w innym miejscu lub w innym kształcie, w zależności od potrzeb. Projekt dyplomowy przedstawiał więc konstrukcję lekką i mobilną, architekturę dostosowującą się do potrzeb użytkownika.

Wykład ten będzie podróżą do świata architektury lat powojennych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień takich jak architektura mobilna, konstrukcje lekkie i flexible. Bazując na założeniach badawczych Institut für Leichte Flächentragwerke (centrum badań nad strukturami lekkimi) prof. Freia Otto w Stuttgarcie, autorka przedstawi różne interpretacje podobnych koncepcji. Sięgnie m.in. do: japońskich metabolistów i Yony Friedmana z Groupe d'Etude d'Architecture Mobile (GEAM). Zaprezentuje działania wspomnianego Freia Otto w dziedzinie konstrukcji lekkich, na przykładzie eksperymentów z bańkami mydlanymi, oraz wskaże na podobieństwa i różnice między jego metodyką a innymi protagonistami. Z tej perspektywy wykład pozwoli zbadać, czy i jak praca dyplomowa Jacka Damięckiego mieści się w tym kontekście.

Kaja Schelker — architektka, pracująca w Szwajcarii i Niemczech. Absolwentka wydziału architektury uniwersytetu w Stuttgarcie (jednoroczny pobyt na uniwersytecie w Porto). Pracuje na wydziale architektury uniwersytetu w Stuttgarcie, w Institut für Leichtbau Entwerfen und Konstruieren (ILEK) prof. Wernera Sobeka oraz jako niezależna architektka w Monachium. Doktorantka wydziału historii sztuki w zakresie historii architektury regionalnej. Temat jej przyszłej pracy doktorskiej dotyczy projektów Anny Górskiej i ich interpretacji jako architektury regionalnej.

 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 08.11.2016 – 08.01.2017
    Jacek Damięcki
    Makroformy

    Wystawa jest pierwszą obszerną prezentacją twórczości jednego z najciekawszych, wciąż nieodkrytych polskich architektów XX wieku, Jacka Damięckiego (ur.1935). Narracja wystawy oparta jest na trzech wątkach: MakrostrukturaArchitektura jako doświadczenie przestrzeni i Superpozycja struktur. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Jacek Damięcki. Makroformy
    Tymczasowa architektura — wizje nieulotne. Wykład Kai Schelker
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawach „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz „Z popiołów”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta