Turnus w Zachęcie
Otwarcie wystawy „Niepokój przychodzi o zmierzchu”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

 Powołałyśmy Turnus do życia w 2020 roku. Miesiąc po pierwszym wydarzeniu wybuchła pandemia. Miałyśmy wiele zapału, który już na początku został onieśmielony przez zderzenie z realnym niebezpieczeństwem. Świat się zatrzymał, a my zaczęłyśmy oczekiwać na lepsze czasy, lepsze czasy dla nas, dla naszych rówieśników, lepsze czasy dla Turnusu i zabawy. Przy okazji każdego wydarzenia dzieje się akurat coś, co jest onieśmielające, niebezpieczne i podważa słuszność naszych działań, powodując wyrzuty sumienia. Bo czy możemy się bawić, kiedy dzieje się coś złego? Kiedy nadejdzie czas beztroski i czy w ogóle jeszcze możemy na niego liczyć? Próbując dostosować się do tego, co tu i teraz, postanowiłyśmy nie gasić w nas tej iskierki nadziei na to, co przed nami i skupić się na wspólnym spędzaniu czasu i wspieraniu się nawzajem, docenianiu siebie w tych trudnych czasach i dawaniu sobie wzajemnie powodów do tego, aby wspólnie zawalczyć o naszą przyszłość, przypomnieć sobie o tym, że po deszczu zawsze gdzieś pojawia się tęcza. 

(samopoczucie - burza - zmierzch - ulewa - tęcza - niepokój - oczekiwanie na lepszy czas (którego już nie będzie??) - cisza przed burzą, bo po każdym deszczu gdzieś pojawia się tęcza)

Zapraszamy na Turnus w Zachęcie z okazji otwarcia wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu. Kropelki, iskierki to temat przewodni turnusowej wystawoscenografii przygotowanej we współpracy z Ant Łakomsk. Wielki wężowy stół, lampiony przygotowane wraz z innymi turnusowiczami (więcej informacji o lampionach i współtworzących je osobach wkrótce), poczęstunek i muzyka o którą zadba Filip Figiel… Będą atrakcje i zabawa, a więcej informacji już niebawem…

Po 22 przenosimy się do SPATiFu, gdzie będzie ciąg dalszy turnusowej przygody, zabawy i muzyki, o którą zadbają: xtriglav, Kuba Stępień oraz Filip Figiel. Link do wydarzenia.Turnus to grupa kuratorsko-turystyczno-artystyczno-zabawowa założona przez Kamilę Falęcką, Marcelinę Gorczyńską i Michalinę Sobieraj. Powstała z myślą o współpracy i dobrej zabawie. Chcemy, żeby ludzie wiedzieli, że podoba nam się to, co robią, chcemy pokazywać ich prace, projekty, muzykę...i wiele więcej, w komfortowych i przyjaznych warunkach. Na naszych imprezach nikt nie musi się wstydzić i ograniczać - u nas możesz zrobić wszystko, na co tylko masz ochotę.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 16.07 – 16.10.2022
  Niepokój przychodzi o zmierzchu

  Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 19.10 – 30.11.2023
  BRUDNOPIS / DIRTBOOK
  KRIK KONG
  ZACHĘTA MINUS JEDENZACHĘTA MINUS JEDEN
 • Zdjęcie; kadr przedstawiający pracę z wystawy Ze wszystkich stron.
  02.12 – 03.12.2023
  Emocje zamknięte w kolażu
  Warsztaty dla dorosłych w ramach wystawy Marty Zgierskiej
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • ALT: Zdjęcie; kadr przedstawiający kilka prac z wystawy Pejzaż malarstwa polskiego.
  03.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • ALT: zdjęcie; drewniany model budynku Zachęty. Po rozsunięciu dwóch części, można zajrzeć do jego przekroju.
  05.12 (WT) 17:30
  Zachęta miga!
  Przedświąteczne dekorowanie domku z kartonu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Obraz, ikona przedstawiający świętego w aureoli, zielone tło, płaskie plamy barwne.
  06.12 (ŚR) 12:00
  Mikołajki w Zachęcie
  Warsztaty wokół ikony św. Mikołaja
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta