Sztuka dostępna
Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie „Zimna rewolucja”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Sztuka dostępna. Spotkanie odbędzie się w Zachęcie na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowowschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959.

czas trwania: ok. 90 min
prowadzenie: Marcin Matuszewski

Ze względu na reżim sanitarny i ograniczoną liczbę osób mogących wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o zapisywanie się przez wysłanie maila na adres: m.matuszewski@zacheta.art.pl

Na wystawie Zimna rewolucja prezentujemy bardzo różne dzieła sztuki. Od obrazów, przez rzeźby, po fotografie i filmy, a także projekty architektoniczne i projekty z dziedziny wzornictwa. Wszystkie prace powstały na przełomie lat 40. i 50. w Europie Środkowo-Wschodniej. Można je opisywać na wiele sposobów, ale na pewno też można je zamknąć w jednym określeniu – socrealizm.

Podczas spotkania zapoznamy się z niekiedy nieoczywistymi przykładami dzieł socrealistycznych. Poznamy pracami artystów i artystek z Polski, Rumunii, Bułgarii, NRD, Czechosłowacji i Węgier.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.05 – 10.10.2021
  Zimna rewolucja
  Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

  Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących w ówczesnym okresie przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta