Spotkanie z Janem Sajdakiem w Parku Fosa

Park Fosa na warszawskiej Cytadeli
obowiązują zapisy

Zbiórka przy Pomniku I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na placu Inwalidów

Dostępne dla osób niewidomych - audiodeskrypcja na żywo
Dostępne dla Głuchych - tłumaczenie na PJM

miejsce: Park Fosa na warszawskiej Cytadeli
zapisy: 
m.nowak@zacheta.art.pl 
tłumaczenie PJM: Anna Borycka

 

W Zachęcie dobiega końca wystawa Joanny Rajkowskiej pt. „Rhizopolis”, która wprowadza widzów w sensoryczny świat korzeni. Przed nami wystawa plenerowa, której bohaterami są drzewa z placu Małachowskiego i jego okolic. Na fali artystycznych rozmów o drzewach zapraszamy na kolejne spotkanie.

Jan Sajdak, artysta warszawski, od dziecka wspina się na drzewa i dobrze je zna z różnych stron — zwłaszcza na warszawskiej Cytadeli, przy której się wychowywał. Dlatego właśnie tu zaangażował się w nadanie nowego życia starej wierzbie, której groziła wycinka. Tak w 2018 roku rozpoczęła się jego przygoda z ingerencjami artystycznymi w parku. Dziś można tu spotkać między innymi Wierzbową świątynię z witrażami, Wioślarza z gałęzi czy Bramę dla ludzi, dom dla jeży.

Podczas spaceru porozmawiamy z artystą o idei sztuki natury, procesie tworzenia, działaniu w przestrzeni publicznej i zaangażowaniu oddolnym oraz o roli, jaką drzewa odgrywają dla najbliższego sąsiedztwa (także zwierzęcego).

Jan Sajdak – rzeźbiarz, studiował etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Warszawskim; absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w 2016 roku w pracowni prof. Antoniego J. Pastwy). Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza i m.st. Warszawy w 2018 roku. Dwukrotnie uczestniczył w Festiwalu Landart w Starym Bublu. Realizował projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 01.02 – 08.08.2021
  Joanna Rajkowska
  Rhizopolis

  Projekt wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka na planecie Ziemia po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę człowieka. W antropocenie uświadomiliśmy sobie, że świat nieodwracalnie się zmienił, a jego przetrwanie, w tym przetrwanie ludzkiego gatunku, podawane są w wątpliwość.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Grafika promocyjna, zdjęcie publikacji na fioletowym tle
  29.02 (CZW) 18:00
  Histeria sztuki
  spotkanie autorskie z Sonią Kiszą
  Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)