21 października 2020, godz. 17:30
środa

Szkielet w pomieszczeniu. Przekształcenia w rzeźbie Moniki Sosnowskiej
Autorskie oprowadzanie Piotra Schollenbergera

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, liczba miejsc ograniczona

Jeden z aforyzmów Franza Kafki głosi: „Klatka poszła szukać ptaka”. Pośród tysięcznych interpretacji, jakim można poddać to zdanie, jest również ta dosłowna. Wyobraźmy sobie klatkę, metalowy szkielet, który udał się na poszukiwanie obiektu, do tej pory uwięzionego w jego wnętrzu. Czy nie jest to dziwny widok? Czy „klatka” w dalszym ciągu jest klatką, a może już czymś całkiem innym? Zupełnie jak Fasada, Schody albo Poręcz, które poddane artystycznym przekształceniom, tracą nie tylko swą pierwotną formę, ale i znaczenie. Rozmaite relacje przestrzenne: wnętrze-zewnętrze, góra-dół, przed-za ulegają artystycznej transformacji. Filozof Walter Benjamin zauważył, że wraz z wprowadzeniem w XIX wieku żelaznych konstrukcji, między inżynierami i artystami pojawiła się przepaść, którą ostatecznie udało się zasypać, podporządkowując sztukę „formalnemu zasobowi techniki”. Prace Sosnowskiej przywołują ten konflikt i rozwiązują go na korzyść sztuki. Okazuje się, że oswojone, racjonalne i funkcjonalne bryły skrywają drugą, „udziwnioną” stronę. W czasie spotkania zastanowimy się, w jaki sposób niektóre filozoficzne pomysły i pojęcia mogą pomóc w uchwyceniu znaczeń, pojawiających się dzięki tym przekształceniom. W jakiej przestrzeni się one pojawiają? Czy jest to wyłącznie przestrzeń fizyczna? Gdzie się ona mieści i ostatecznie kto kogo w tym wypadku „pomieszcza”?       

Piotr Schollenberger — doktor habilitowany, pracuje w Zakładzie Estetyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się filozofią sztuki, tradycją estetyki fenomenologicznej, a także teorią sztuki, w szczególności sztuki współczesnej. Ostatnio opublikował książkę Jednostkowość i wydarzenie. Studia z estetyki Lyotarda (Warszawa 2019).

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 24.07 – 25.10.2020
    Monika Sosnowska

    Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Monika Sosnowska
    mediateka / audio
    Monika Sosnowska
    Szkielet w pomieszczeniu. Przekształcenia w rzeźbie Moniki Sosnowskiej - autorskie oprowadzanie Piotra Schollenbergera
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 08.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.05 (CZW) 18:00
    Przetrwać spalenie
    Oprowadzanie i spotkanie z Martą Szulc
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 09.05 (PT) 18:00
    To Enter a Museum, No Exam Is Necessary
    Open lecture by Clémentine Deliss in English
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 10.05 (SOB) 13:00
    Sztuka dostępna
    Oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na wystawie „Poza scenariuszem. Warsztat formy filmowej”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 14:00
    O domach różnych…
    Otwarte warsztaty dla dzieci w wieku 7-14
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 14:15
    Saturday ArtWalk
    Guided tour in English
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.05 (SOB) 16:00
    екскурсія українською мовою 
    Недільна екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
  • 11.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 12.05 (PN) 18:00
    Inauguracja badań „Marne szanse… SPRAWDZAM!”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.05 (WT) 17:30
    Awangarda między kuchnią a łazienką
    Spotkanie autorskie z Bettiną Bereś
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 14.05 (ŚR) 18:00
    Projekcja filmu „China’s Van Goghs”
    Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 15.05 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta