Sylphine Soporifera
koncert akustyczny Antoniny Nowackiej

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

19

Antonina Nowacka zaprasza do duchowej podróży z odgłosami wiatru, powietrza i szeptami sylfów. W przestrzeni Zachęty wybrzmią delikatne i  medytacyjne, usypiające pieśni nawiązujące do utworów z jej nadchodzącej płyty Sylphine Soporifera. Przy akompaniamencie harfy i fletów artystka przywoła element powietrza i związane z nim istoty.

Sylfy według średniowiecznych podań były duchami lub istotami powietrznymi pełnymi delikatności, eteryczności i tajemnicy. Ich korzenie sięgają alchemii i okultyzmu, pojawiały się także w niektórych tradycjach ezoterycznych, jak teoria czterech żywiołów, w której powietrze jest jednym z podstawowych elementów. Często kojarzono je z poezją, muzyką i sztuką. W literaturze ezoterycznej, np. w pismach austriackiego filozofa Rudolfa Steinera, sylfy są opisywane jako istoty duchowe, które rozwijają ludzką świadomość, przewodnicy w procesie transformacji, mogące także sprowadzić człowieka na ścieżkę szaleństwa.

akompaniament:
Anna Pasic – harfa 
Magdalena Gajdzica – flet
grupa flecistów:
Natalia Ratyńska
Michał Laskowski
Miła Nowacka
kostiumy: Planeta

Antonina Nowacka – wokalistka, artystka dźwiękowa i kompozytorka tworząca oniryczne pejzaże dźwiękowe za pomocą różnych mediów, głównie głosu. Studiowała tradycyjne praktyki wokalne rozmaitych kultur i syntezę dźwięku, rozwijając unikalną jakość głosu z charakterystycznym, hipnotyzującym wibrato przypominającym brzmieniem teremin. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury Indonezji na kierunku muzykologia w ISI Yogyakarta (2018/2019). Uczennica klasycznego wokalu hindustani pod okiem mistrzyni stylu gwalior – Shashwati Mandal. Wydała albumy: Lamunan (2020), Vocal Sketches from Oaxaca (2021), Languoria (z Sofie Birch) (2022). Występowała w wielu przestrzeniach koncertowych i galeriach m.in. w Nowym Jorku (Lincoln Centre), Londynie (Barbican Centre), Berlinie (Silent Green), Mexico City (Centro National de las Artes), Madrycie (La Casa Encendida), Paryżu (Bourse de Commerce), Brukseli (BOZAR), Lyonie (Maison de Lorette), Mediolanie (Oxilia Gallery), Pradze (PONEC Theater).

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 15.03 – 26.05.2024
  Z popiołów

  Świat wokół płonie. Postać o głupawym spojrzeniu pije kawę i mówi: „This is fine”. Śmieszno-smutne, pogodzone z szalejącą apokalipsą memy są przejawem wiary, że natura i ludzki świat mają charakter mitycznego Feniksa, który zawsze odrodzi się z popiołów. W wielu kulturach to fantastyczne zwierzę było kojarzone z bóstwami solarnymi, miało symbolizować cykliczność natury, nieśmiertelność oraz odradzanie się życia. Od wieków wierzono, że Feniks u kresu swego życia spala się, żeby narodzić się ponownie jako silny ptak.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 16.06 (ND) 12:15
  Łzy szczęścia
  Performatywne oprowadzanie Alki Nauman po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 18.06 (WT) 18:00
  Pierwsze spotkanie Zachętowego Klubu Książki
  Dlaczego nie było wielkich artystek?
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 19.06 (ŚR) 18:00
  Anatomia relacji z naturą
  Lekcja biologii z Jędrkiem Owsińskim
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 20.06 (CZW) 18:00
  Estetyka niepełnosprawności
  Promocja książki Tobina Siebersa
  Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
 • 21.06 (PT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć
  Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Łzy szczęścia
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 19.07 – 20.07.2024
  Nawłociowisko | Ćwiczenia na gniew
  Warsztat ruchowy, rozmawianie, ćwiczenia na uważność
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta