Struktury idealne, czyli opowieść o ceramice Henryka Luli
Krytyczne oprowadzanie Joanny Szymuli-Grygiel

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy

03

Bohaterami oprowadzania Joanny Szymuli-Grygiel po wystawie będą perfekcyjne pod względem formy oraz techniki wykonania dzieła ceramiczne Henryka Luli. „Struktury idealne” to zarówno harmonijne kształty jak i idealnie opracowana przez artystę materia szkliw powlekających ceramiczne prace. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się o tajnikach pracy profesora Henryka Luli oraz o jego innych działaniach artystycznych (ceramika architektoniczna, rzeźba, biżuteria autorska). Podczas spaceru po wystawie działalność Henryka Luli osadzona zostanie w kontekście gdańskiego środowiska artystycznego. Spotkanie na wystawie z Joanną Szymulą-Grygiel będzie również doskonałą okazją do zadania pytań ekspertce m.in. o kolekcjonowanie ceramiki przez instytucje publiczne i łączące się z tym problemy.

Joanna Szymula-Grygiel — historyczka sztuki. Pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, gdzie zajmuje się kolekcją ceramiki i rzeźby współczesnej. Jest autorką tekstów poświęconych zagadnieniom współczesnej ceramiki oraz rzeźby, kuratorką wystaw promujących ceramikę unikatową, w tym dwóch wystaw ceramiki  Henryka Luli: w Pałacu Opatów w Oliwie (Muzeum Narodowe w Gdańsku) w 2014 roku oraz w Muzeum Horta w Brukseli w 2017 roku.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 23.02 – 19.05.2024
    Henryk Lula
    Ceramika. Sztuka materii

    Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia kształtowania się nowoczesnej tradycji ceramicznej w Polsce, wymykającej się kryteriom sztuki użytkowej czy wzornictwa, żywa na polskiej scenie artystycznej począwszy od lat 60. XX wieku.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 20.12 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Tomáš Rafa. Obywatele”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny