„Sprawdzian granic. Instrukcja”. Wykład dr Katarzyny Dworakowskiej z cyklu „Sztuka i filozofia”

Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny

Celem wykładu będzie przedstawienie sztuki życia obecnej w ostatnich pracach Michela Foucaulta; estetyki egzystencji, która — podobnie jak wystawa Życie. Instrukcja — koncentruje się wokół problemu granicy. Ostatni okres twórczości francuskiego filozofa przysparza badaczom wiele trudności, ponieważ wymaga rozstrzygnięcia: czy mamy do czynienia z zerwaniem, czy też z kontynuacją poprzedniej myśli? Odpowiedź na to pytanie będzie rzutować na nasze rozumienie zaproponowanej przez Foucaulta estetyki egzystencji: a zatem możemy odczytać ją jako tęskne wezwanie do powtórzenia antycznej troski o siebie, bądź poszukać w myśli Francuza innych wskazówek. Druga droga jawi się jako znacznie bardziej owocna, być może także jako konieczna, jeśli będziemy chcieli podtrzymać twierdzenie o ciągłości jego myśli. Foucaultowska estetyka egzystencji nie byłaby więc zachętą do praktyki umiaru antycznych myślicieli, lecz wezwaniem do ekstremum. Postulatem balansowania na granicach, wypróbowywania ich i przekraczania.

Katarzyna Dworakowska — doktor nauk społecznych, wykładowca na wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki Ontologia bezkształtu. Koncepcja istoty ludzkiej w myśli Nietzschego i Foucaulta. Zajmuje się filozofią kultury.

Sztuka i filozofia to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger

Następne spotkania z cyklu: 05.04, 26.04, 10.05, 24.05

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 04.02 – 23.04.2017
    Życie. Instrukcja
    Wystawa inspirowana twórczością Georges’a Pereca

    Wystawa Życie. Instrukcja — łącząca różne dyscypliny twórcze — gromadzi prace i autorów, dla których istotne jest myślenie przez klasyfikację, upodobanie do rygorów formalnych czy też tworzenie złożonych narracji. Ekspozycja dzieli się na cztery części: ludyczną, socjologiczną, fabularną i autobiograficzną. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • Grafika obiektu: Sprawdzian granic. Instrukcja
    mediateka / audio
    Sprawdzian granic. Instrukcja
    Wykład dr Katarzyny Dworakowskiej z cyklu „Sztuka i filozofia”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny