Spotkanie z Erikiem Karpelesem, autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza"

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Erikiem Karpelesem, autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza". Dyskusję z pisarzem poprowadzi profesor Marcin Król.

Józef Czapski, jako polski oficer rezerwy, walczył z Niemcami na początku II wojny światowej, został wzięty do niewoli przez Sowietów i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Był ważną dla polskiej emigracji postacią publiczną, pamiętnikarzem, świadkiem historii i pisarzem, ale to twórczość malarska nadawała sens jego życiu. Jest też pryzmatem, przez który Karpeles opisuje życie Czapskiego na tle dwudziestowiecznej historii Polski.

Eric Karpeles (ur. 1953 w Nowym Jorku) jest malarzem i pisarzem, którego twórczość skupia się na wspólnych polach estetyki wizualnej i literackiej. Poszukując materiałów do publikacji o Prouście, trafił na "Prousta w Griazowcu" Józefa Czapskiego i od tego momentu rozpoczęła się jego fascynacja osobą i twórczością polskiego malarza i pisarza.
Jej owocem się książka „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza”, wydana w 2018 w Stanach Zjednoczonych, znakomicie przyjęta przez krytykę i rozpalająca na nowo zainteresowanie postacią Czapskiego za oceanem.
Eric Karpeles jest również autorem "Paintings in Proust: A Visual Companion to „In Search of Lost Time”", monografii obrazów i rysunków artysty, Józef Czapski: "Apprenticeship of Looking" oraz przekładów na język angielski wspomnianego już "Prousta w Griazowcu" Józefa Czapskiego (z francuskiego oryginału), a także biografii Prousta "Il cappotto di Proust" Lorenzy Foschini. Jest absolwentem nowojorskiego Arts Students League i członkiem Czesław Miłosz Institute w kalifornijskim Claremont McKenna College.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • Zdjęcie, kobieta z kręconymi włosami i zielonej koszuli trzymająca ceramiczną paterę
    06.04 (SOB) 14:00
    Spotkanie z Barbarą Banaś na wystawie Henryk Lula. Ceramika. Sztuka Materii
    Zachęta / sale wystawoweZachęta / sale wystawowe
  • ALT: zdjęcie; na metalowym stoliku o nieregularnym kształcie blatu ustawione cztery ceramiczne naczynia z kolczastymi elementami.
    06.04 (SOB) 14:00
    sztuka dostępna
    Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie Henryka Luli
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • zdjęcie; ceramiczna rzeźba o kształcie kulistego niebieskiego wazonu z wypukłą, spiralną fakturą powierzchni.
    07.04 (ND) 12:30
    Zachęta miga rodzinnie!
    Warsztaty na wystawie „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język polski
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta