Spotkanie z Erikiem Karpelesem, autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza"

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Erikiem Karpelesem, autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza". Dyskusję z pisarzem poprowadzi profesor Marcin Król.

Józef Czapski, jako polski oficer rezerwy, walczył z Niemcami na początku II wojny światowej, został wzięty do niewoli przez Sowietów i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Był ważną dla polskiej emigracji postacią publiczną, pamiętnikarzem, świadkiem historii i pisarzem, ale to twórczość malarska nadawała sens jego życiu. Jest też pryzmatem, przez który Karpeles opisuje życie Czapskiego na tle dwudziestowiecznej historii Polski.

Eric Karpeles (ur. 1953 w Nowym Jorku) jest malarzem i pisarzem, którego twórczość skupia się na wspólnych polach estetyki wizualnej i literackiej. Poszukując materiałów do publikacji o Prouście, trafił na "Prousta w Griazowcu" Józefa Czapskiego i od tego momentu rozpoczęła się jego fascynacja osobą i twórczością polskiego malarza i pisarza.
Jej owocem się książka „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza”, wydana w 2018 w Stanach Zjednoczonych, znakomicie przyjęta przez krytykę i rozpalająca na nowo zainteresowanie postacią Czapskiego za oceanem.
Eric Karpeles jest również autorem "Paintings in Proust: A Visual Companion to „In Search of Lost Time”", monografii obrazów i rysunków artysty, Józef Czapski: "Apprenticeship of Looking" oraz przekładów na język angielski wspomnianego już "Prousta w Griazowcu" Józefa Czapskiego (z francuskiego oryginału), a także biografii Prousta "Il cappotto di Proust" Lorenzy Foschini. Jest absolwentem nowojorskiego Arts Students League i członkiem Czesław Miłosz Institute w kalifornijskim Claremont McKenna College.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Grafika promocyjna
  05.12.2023 – 05.01.2024
  Ptaki
  Józef Wilkoń
  ZACHĘTA MINUS JEDENZACHĘTA MINUS JEDEN
 • Zdjęcie; kadr przedstawiający kilka prac z wystawy Pejzaż malarstwa polskiego.
  09.12 (SOB) 12:30
  Saturday ArtWalk
  Guided tour in English
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Zdjęcie; kadr przedstawiający kilka prac z wystawy Pejzaż malarstwa polskiego.
  10.12 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • film; vlog w polskim języku migowym, Jagoda Cerkiewnik zaprasza na oprowadzanie oraz warsztaty plastyczne w PJM, 12 grudnia godz. 17:30-19:00 w Miejscu Projektów Zachęty na wystawie Marty Zgierskiej „Ze wszystkich stron”.
  12.12 (WT) 17:30
  Zachęta miga!
  Oprowadzanie i warsztaty na wystawie Marty Zgierskiej „ Ze wszystkich stron”
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Zdjęcie; osoba ubrana na czarno wpatruje się w zdjęcie aktu na białej sali. Wokół kobiety przygaszone czerwone oświetlenie.
  14.12 (CZW) 18:00
  Odbicia opresji
  Oprowadzanie autorskie oraz spotkanie z Natalią Barczyńską i Martą Zgierską
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ