Spotkanie wokół książki „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”
Miejsce Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Happy Family to intymna opowieść, która przeprowadza czytelnika przez historię rodzinną autorki i pogłębia odbiór prac odnoszących się metaforycznie do różnych zagadnień z obszaru zdrowia psychicznego, m.in. depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii czy uzależnienia. Autorka zdradza szczegóły zmagania się członków rodziny z tragediami, zaburzeniami w niej występującej. Jej prywatny oraz inkluzywny charakter ułatwia empatię, a także dostrzeżenie wpływu kryzysów psychicznych poszczególnych członków na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Narracja autorki zestawiona jest z wypowiedziami osób, które odpowiedziały na nurtujące pytania: streetworker Wojtek Skibicki, Marta Ciułkowicz – lekarka specjalizująca się w psychiatrii, psychoterapeutka Magdalena Peron-Szott oraz Maria Maćkowiak, absolwentka psychologii i filologii polskiej. 
Na spotkaniu wspólnie postaramy się zwiększyć świadomość w zakresie zdrowia psychicznego i – mamy nadzieję – odciążyć tę problematykę na tyle, by merytoryczna dyskusja stała się mniej wstydliwa. 

Fragment książki „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”; rozdział: „Zaburzenia psychotyczne / schizofrenia” 

Mój tata miał własny biznes — sklep z systemami grzewczymi. Raz interes szedł dobrze, raz beznadziejnie. Coraz gorzej było od momentu powstania wielkich marketów budowlanych. Zawsze uzależniałam humor mojego ojca od tego, co się działo w branży. Pierwsze obserwacje dotyczące jego głębokiego przygnębienia dotyczyły chwil, kiedy po przyjściu z pracy zwalał się na kanapę przed telewizorem jak worek ziemniaków. Podnosił się do pozycji siedzącej tylko na chwilę, gdy mama podawała obiad. W telewizji leciał tenis albo powtórki starych seriali, jak »Czterej pancerni i pies« czy »Jak wywołałem drugą wojnę światową«. Z nadejściem wieczoru pojawiał się stały zestaw: wiadomości TVP, sport, pogoda, potem zmiana kanału na TVN: sport, pogoda, następnie przenosiny z kanapy do sypialni. 

Fragment książki „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”; rozdział: „Zaburzenia afektywne / choroba afektywna dwubiegunowa” 

Gdy Filip miał niespełna osiemnaście lat, wylądował w pierwszym ośrodku odwykowym. W tym wieku można jeszcze »przymusić« dziecko do takiego kroku. Niełatwo jest to zrobić, zwłaszcza że proces „przymuszania” trzeba skoordynować z czekaniem na wolne miejsce w placówce. Zalecony ośrodek mieścił się pod Gliwicami, odwiedzanie brata wiązało się więc z dużą rodzinną wyprawą. Podobało mi się tam. Duży dom położony w lesie, z miejscem na ogródek, warsztat rzemieślniczy, boisko do gry w piłkę. 


Marta Ciułkowicz – absolwentka kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na co dzień związana z Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Kliniką Psychiatrii wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie odbywa szkolenie specjalizacyjne z psychiatrii, prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz realizuje badania. Autorka i współautorka publikacji naukowych. Jej zainteresowania orbitują wokół interdyscyplinarności i nowych zjawisk w psychiatrii. Członkini grupy roboczej międzynarodowego projektu badawczego COGNISANCE. Współtwórczyni kampanii społecznej dotyczącej otępień „Razem przed siebie”. 

Wojtek Skibicki – studiował mediację sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ochronę dóbr kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Twórca i teoretyk. Zajmuje się sztuką współczesną, w szczególności fotografią i projektami społecznymi. Streetworker. Pracuje w MiserArt – strefie kreatywnej w labiryncie wykluczenia, której zespół składa się z osób z doświadczeniem bezdomności. Asystent uczestników oraz specjalista ds. integracji społecznej w Programie „Housing First – Najpierw Mieszkanie”, adresowanym do osób charakteryzujących się chroniczną bezdomnością, które doświadczyły kryzysu psychicznego i jednocześnie są uzależnione. 

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Jej praktyka ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów. 

www.beczmiana.pl  

 
Wydawcą książki „Happy Family - poradnik zdrowia psychicznego” jest Krupa Gallery Sp. z o.o.  
Partner: Fundacja Bęc Zmiana 
Koncepcja: Karolina Balcer  
Teksty: Marta Ciułkowicz, Magda Peron-Szott, Maria Maćkowiak, Wojtek Skibicki 
Wsparcie wszelakie: Paweł Jarodzki 
Redakcja: Monika Stadnik 
Fotografie prac: Karolina Balcer, Iwona Ogrodzka, Alicja Kielan  
Prace prezentowane w publikacji: Karolina Balcer  
Projekt graficzny: Karolina Balcer, Feliks Marciniak 
 
Karolina Balcer 
Happy Family 
13.05–24.07.2022 
Miejsce Projektów Zachęty 
ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa 
wtorek–niedziela 12–20 
Kuratorka: Magda Kardasz 
Współpraca: Monika Kopczewska 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 13.05 – 24.07.2022
    Karolina Balcer
    Happy Family

    Happy Family to projekt rodzinny. Impulsem do jego stworzenia była sytuacja, w jakiej wielokrotnie znajdował się starszy brat artystki Filip. Choć w rodzinnym domu niczego nie brakowało, okresowo bywał on osobą bezdomną. Problem bezdomności jest tak złożony, że często trudno jednoznacznie wskazać jej przyczyny.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 21.11 (CZW) 18:00
    Paradżanow – wielki egzorcysta kina radzieckiego
    Spotkanie z Vahramem Mkhitaryanem
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 – 24.11.2024
    Sztuka Edukacji. O cyfrowym doświadczaniu kultury
    Konferencja dla osób edukatorskich
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Paradżanow. Chcę minąć swój cień”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.11 – 24.11.2024
    Zachęta na Warszawskich Targach Sztuki
    2024
    EXPO XXIEXPO XXI
  • 23.11 (SOB) 18:30
    Ostatnia wieczerza. Deathstyle’owa książka kulinarna
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.11 (SOB) 20:00
    Koncert zespołu Nagrobki
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 24.11 (ND) 11:00
    Crash
    prezentacja projektów Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.11 (WT) 18:00
    Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm
    Spotkanie z Agnieszką Taborską
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 27.11 (ŚR) 17:30
    Spotkanie sieciujące | Networking meeting | MIGRART.WAW.PL
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 29.11 (PT) 18:00
    Puste miejsce po radości
    Oprowadzanie autorskie Małgorzaty Niedzielko
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • Kalendarz adwentowy
    Warsztaty z cyklu Co robi artyst(k)a? dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta