Spotkanie wokół książki „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”
Miejsce Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

05

Happy Family to intymna opowieść, która przeprowadza czytelnika przez historię rodzinną autorki i pogłębia odbiór prac odnoszących się metaforycznie do różnych zagadnień z obszaru zdrowia psychicznego, m.in. depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii czy uzależnienia. Autorka zdradza szczegóły zmagania się członków rodziny z tragediami, zaburzeniami w niej występującej. Jej prywatny oraz inkluzywny charakter ułatwia empatię, a także dostrzeżenie wpływu kryzysów psychicznych poszczególnych członków na funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Narracja autorki zestawiona jest z wypowiedziami osób, które odpowiedziały na nurtujące pytania: streetworker Wojtek Skibicki, Marta Ciułkowicz – lekarka specjalizująca się w psychiatrii, psychoterapeutka Magdalena Peron-Szott oraz Maria Maćkowiak, absolwentka psychologii i filologii polskiej. 
Na spotkaniu wspólnie postaramy się zwiększyć świadomość w zakresie zdrowia psychicznego i – mamy nadzieję – odciążyć tę problematykę na tyle, by merytoryczna dyskusja stała się mniej wstydliwa. 

Fragment książki „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”; rozdział: „Zaburzenia psychotyczne / schizofrenia” 

Mój tata miał własny biznes — sklep z systemami grzewczymi. Raz interes szedł dobrze, raz beznadziejnie. Coraz gorzej było od momentu powstania wielkich marketów budowlanych. Zawsze uzależniałam humor mojego ojca od tego, co się działo w branży. Pierwsze obserwacje dotyczące jego głębokiego przygnębienia dotyczyły chwil, kiedy po przyjściu z pracy zwalał się na kanapę przed telewizorem jak worek ziemniaków. Podnosił się do pozycji siedzącej tylko na chwilę, gdy mama podawała obiad. W telewizji leciał tenis albo powtórki starych seriali, jak »Czterej pancerni i pies« czy »Jak wywołałem drugą wojnę światową«. Z nadejściem wieczoru pojawiał się stały zestaw: wiadomości TVP, sport, pogoda, potem zmiana kanału na TVN: sport, pogoda, następnie przenosiny z kanapy do sypialni. 

Fragment książki „Happy Family – poradnik zdrowia psychicznego”; rozdział: „Zaburzenia afektywne / choroba afektywna dwubiegunowa” 

Gdy Filip miał niespełna osiemnaście lat, wylądował w pierwszym ośrodku odwykowym. W tym wieku można jeszcze »przymusić« dziecko do takiego kroku. Niełatwo jest to zrobić, zwłaszcza że proces „przymuszania” trzeba skoordynować z czekaniem na wolne miejsce w placówce. Zalecony ośrodek mieścił się pod Gliwicami, odwiedzanie brata wiązało się więc z dużą rodzinną wyprawą. Podobało mi się tam. Duży dom położony w lesie, z miejscem na ogródek, warsztat rzemieślniczy, boisko do gry w piłkę. 


Marta Ciułkowicz – absolwentka kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na co dzień związana z Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Kliniką Psychiatrii wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie odbywa szkolenie specjalizacyjne z psychiatrii, prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz realizuje badania. Autorka i współautorka publikacji naukowych. Jej zainteresowania orbitują wokół interdyscyplinarności i nowych zjawisk w psychiatrii. Członkini grupy roboczej międzynarodowego projektu badawczego COGNISANCE. Współtwórczyni kampanii społecznej dotyczącej otępień „Razem przed siebie”. 

Wojtek Skibicki – studiował mediację sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ochronę dóbr kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Twórca i teoretyk. Zajmuje się sztuką współczesną, w szczególności fotografią i projektami społecznymi. Streetworker. Pracuje w MiserArt – strefie kreatywnej w labiryncie wykluczenia, której zespół składa się z osób z doświadczeniem bezdomności. Asystent uczestników oraz specjalista ds. integracji społecznej w Programie „Housing First – Najpierw Mieszkanie”, adresowanym do osób charakteryzujących się chroniczną bezdomnością, które doświadczyły kryzysu psychicznego i jednocześnie są uzależnione. 

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Jej praktyka ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Tworzone przez nią projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów. 

www.beczmiana.pl  

 
Wydawcą książki „Happy Family - poradnik zdrowia psychicznego” jest Krupa Gallery Sp. z o.o.  
Partner: Fundacja Bęc Zmiana 
Koncepcja: Karolina Balcer  
Teksty: Marta Ciułkowicz, Magda Peron-Szott, Maria Maćkowiak, Wojtek Skibicki 
Wsparcie wszelakie: Paweł Jarodzki 
Redakcja: Monika Stadnik 
Fotografie prac: Karolina Balcer, Iwona Ogrodzka, Alicja Kielan  
Prace prezentowane w publikacji: Karolina Balcer  
Projekt graficzny: Karolina Balcer, Feliks Marciniak 
 
Karolina Balcer 
Happy Family 
13.05–24.07.2022 
Miejsce Projektów Zachęty 
ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa 
wtorek–niedziela 12–20 
Kuratorka: Magda Kardasz 
Współpraca: Monika Kopczewska 

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 13.05 – 24.07.2022
  Karolina Balcer
  Happy Family

  Happy Family to projekt rodzinny. Impulsem do jego stworzenia była sytuacja, w jakiej wielokrotnie znajdował się starszy brat artystki Filip. Choć w rodzinnym domu niczego nie brakowało, okresowo bywał on osobą bezdomną. Problem bezdomności jest tak złożony, że często trudno jednoznacznie wskazać jej przyczyny.

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Dziewczyna dotykająca tortu w kolorach polskiej flagi.
  14.08 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  12:15 i 14:15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Rzeźba. Model Zachęty pokryty strzechą - karmnik dla ptaków.
  14.08 (ND) 16:00
  Знайомимося з Захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.