Spojrzenia 2021: Jana Shostak
Autoresponder / Samoodpowiadacz

Online
via e-mail

Jana Shostak od sierpnia 2020 roku współtworzy czasowy pomnik „Minuta Krzyku dla Białorusi” – krzyczy prawie codziennie, więc z przerwami robiła to już kilkadziesiąt razy. Na co dzień działa w nieformalnej podziemnej grupie Partyzanka, która stanowi „karetkę pogotowia” w kwestiach prawnych, językowych, odzieżowych dla osób zmuszonych do ucieczki z Białorusi z powodów politycznych. Ta obywatelska inicjatywa ubrała już ponad 2000 Białorusinów i Białorusinek, ponad 700 osobom zapewniła konsultacje prawne, ponad 80 dzieci zostało ulokowanych w szkołach i przedszkolach a przeszło 150 osób uczy się języka polskiego.

W swoim działaniu w ramach konkursu Spojrzenia 2021 artystka chce zwrócić uwagę na problem wypalenia aktywistycznego, twórczego czy zawodowego, który dotyka tak wiele i wielu z nas. W czasach, kiedy „tracenie czasu” jest powszechnie potępiane i uznawane za marnotrawstwo a jednocześnie czujemy się tak zmęczone i zmęczeni – artystka postanowiła odpocząć. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powodach jej decyzji lub podzielić swoimi przemyśleniami wyślij wiadomość na adres:

Jeśli szukacie wsparcia w wypaleniu aktywistycznym skontaktujcie się w osobami, które zajmują się profesjonalnie taką pomocą jak np. RegenerAkcja. Miejsce dla zmęczonych aktywistek i aktywistów.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 15.10 – 15.12.2021
  Spojrzenia 2021

  Konkurs Spojrzenia, który przez blisko dwie dekady prezentował najistotniejsze w danym momencie zjawiska w sztuce polskiej, w tym roku odbywa się nie tylko po raz ostatni, ale też w zmienionej formule. Wydaje się, że ze względu na dobór tegorocznych finalistów i finalistek jest to edycja wyjątkowa — nie tylko artystycznie. 

  OnlineOnline
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • Zdjęcie: Po prawej stronie kobieta w okularach z krótkimi, siwymi włosami. W tle ściana z nieregularnie rozmieszczonymi zdjęciami w ramkach.
  22.01 (SOB) 16:00
  Kobiety żyją dla miłości
  Oprowadzanie autorskie po wystawie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 22.01 (SOB) 17:00
  Leworęczna kobieta
  Pokaz filmu z wprowadzeniem Adama Lipszyca
  Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala kinowa (wejście przez hol główny)
 • 23.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie na żywo
  (godz. 12:15,13:15, 14:15 i 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 23.01 (ND) 12:30
  Elektryczna sukienka
  Warsztaty rodzinne (12:30)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 26.01 (ŚR) 18:00
  Zachęta miga! Oprowadzanie PJM
  po wystawie „Moving Things” Marty Krześlak
  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • 27.01 (CZW) 19:00
  Spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas
  OnlineOnline