6 czerwca 2016, godz. 18:00
poniedziałek

Śmierć podróżnika - spotkanie z prof. Anną Wieczorkiewicz i dr hab. Anną Horolets
Cykl „Rozmowy podróżne”

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy

Czy żyją jeszcze prawdziwi podróżnicy? Co byśmy pomyśleli, gdyby nasz wzrok padł na niewielki nekrolog, prostą czarną ramkę i krotką informację: „Podróżnik zginął śmiercią tragiczną. Utonął w morzu gotówki. Zamiast kwiatów, prosimy o wpłaty na cele charytatywne. Pogrążeni w rozpaczy turyści”. A może na katafalku nikogo nie ma i nekrologi podróżników pisane są przedwcześnie? Z antropolożką kultury prof. Anną Wieczorkiewicz i socjolożką migracji dr hab. Anną Horolets rozmawiać będziemy o tym, kim jest współczesny podróżnik, i czy w XXI wieku zdezaktualizował się podział na podróżników i turystów.

prowadzenie: Paweł Cywiński

prof. Anna Wieczorkiewicz — absolwentka etnologii i antropologii kulturowej oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, wykłada w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na macierzystej uczelni. Jej szczegółowe badania ogniskują się wokół kulturotwórczego potencjału podroży i turystyki oraz problematyki kulturowego istnienia ciała. Jest autorką książek: Wędrowcy fikcyjnych światów. Rycerz, pielgrzym i włóczęga (1997), Muzeum ludzkich ciał. Anatomia spojrzenia (2000), Apetyty turysty. O podróżniczych kontaktach ze światem (2008), Monstruarium (2009), Czarna kobieta na białym tle. Dyptyk biograficzny (2013), a także współredaktorką prac zbiorowych.

dr hab. Anna Horolets — socjolożka i antropolożka społeczna, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Jej zainteresowania naukowe ogniskują się wokół mobilności, procesów tożsamościowych i języka. Od kilku lat zajmuje się badaniami czasu wolnego, turystyki i migracji. Jest autorką książek Obrazy Europy w polskim dyskursie publicznym (2006), Konformizm, bunt, nostalgia. Turystyka niszowa z Polski do krajów byłego ZSRR (2013).

Spotkanie w ramach cyklu Rozmowy podróżne

Z poważnymi rozmowami o podróżach jest kłopot, gdyż nie da się jednoznaczne zdefiniować słowa „podróż”. Bo choć większość z nas instynktownie uzna ją za zwykłą zmianę miejsca pobytu, to ambaras pojawia się, gdy zaczniemy zastanawiać się, jaka musi być ta zmiana, aby można ją było nazwać podróżą. Z czasem pytań zacznie przybywać. Co podczas podróży dzieje się w naszej głowie? Jak zmienia się podróżowanie i czy można już mówić o śmierci figury prawdziwego podróżnika? Dlaczego podróżopisarstwo się nie zmienia i wciąż reprodukuje kolonialne stereotypy? O podróżach i zmianach, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, rozmawiać będziemy z teoretykami i praktykami podróży.

koncepcja i prowadzenie spotkań: Paweł Cywiński

Paweł Cywiński — orientalista, kulturoznawca i geograf. Redaktor działuPoza Europą w magazynie „Kontakt”, współpracownik Polskiego Radia RDC, współtwórca projektu post-turysta.pl i uchodzcy.info.

Kolejne spotkanie w cyklu:

  • 16 czerwca (czwartek), godz. 18
    O kondycji współczesnej literatury podróżniczej
    Spotkanie z dr Moniką Sznajderman i Dariuszem Fedorem

 

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Podróżnicy” współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach programu „Zachęta na lato”:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.05 – 21.08.2016
    Podróżnicy

    Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Podróżnicy
    Śmierć podróżnika - spotkanie z prof. Anną Wieczorkiewicz i dr hab. Anną Horolets - cykl „Rozmowy podróżne”
  • Grafika obiektu: Podróżnicy
    mediateka / galeria zdjęć
    Podróżnicy
    Wydarzenia towarzyszące wystawie
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta