Skomplikowany żywot pręta giętego
Oprowadzanie online Jakuba Szczęsnego po wystawie Moniki Sosnowskiej

Facebook Zachęty
wstęp wolny

01

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY

Gdybym próbował wycisnąć esencję z odczuć, jakie towarzyszą mi za każdym razem, gdy mam do czynienia z pracami Moniki Sosnowskiej, mógłbym powiedzieć, że widzę w nich przewrotną lekkość przestrzeni i chyba jakąś formę opisania czasu — zarówno momentów, jak i jego upływu. Idąc dalej, widzę po prostu przestrzeń i czas — dwa podstawowe elementy wpływające na kształtowanie form architektonicznych. Sosnowska używa mediów odwołujących się do konkretnych i swojskich skojarzeń, jakie mogą mieć wszyscy, którzy mieli do czynienia z siermiężnością pokrytego profilem z PVC pochwytu w klatce schodowej na dowolnym polskim blokowisku czy resztek z rozgrzebanej budowy końca lat 80-tych.

Idąc jeszcze dalej — nieco sentymentalnym, ale i humorystycznym kluczem odwiedzin w różnych momentach rozwoju (albo zwoju) polskiej kultury budowlanej — zobaczymy też rozpad importowanych z NRD i z Zachodu materiałów w typie lekkich stropów podwieszonych ery końcowego Gierka, a następnie lat 90., kiedy to kraj zalały kolory postmodernizmu i tandetne materiały rodem ze scenografii do serialu Dynastia, a polskie wnętrza zaczęły kształtować verticale, ścianki z karton-gipsu i „pałacowe” tapety. Myślę, że w pracach Sosnowskiej jest jednak dużo więcej, niż tylko kolekcja prześmiewczych wizyt w polskiej przeszłości, co widać chociażby po plątaninie zielonych stalowych profili przywołujących wspomnienie stoisk handlowych z niegdysiejszego Jarmarku Europa. Sosnowska zdaje się zamrażać akty gięcia i spawania, jakby jej struktury były przestrzennymi zdjęciami „spetryfikowanych” procesów przemysłowych i aktów zniszczenia. Obiekty wydają się zamrożonymi działaniami albo dowodami zniszczeń, które dopiero co miały miejsce, zmieniając utylitarne struktury w reprezentacje trójwymiarowych obiektów rodem ze stereotypowych szkiców architektów wykonanych dizajnerskimi piórami od niechcenia na serwetce w knajpie.

Jakub Szczęsny studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, Ecole d'Architecture Paris la Defense i ETSAB w Barcelonie, jednocześnie pracując jako ilustrator prasowy i reklamowy m.in. dla polskiej edycji „Playboya”, „Fantastyki” oraz magazynu „Fluid”. Przez 16 lat współtworzył Grupę Projektową Centrala. Od 2016 prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. Zajmuje się projektami na styku architektury, sztuki i designu, w tym działaniami społecznymi z mieszkańcami okupowanych budynków w Brazylii oraz mieszkańcami terenów wiejskich w Australii Zachodniej i Niemczech. Jego projekt Domu Kereta został włączony do kolekcji stałej MoMA w Nowym Jorku i znalazł się na liście Iconic Houses. 

SZCZ – szcz.com.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 24.07 – 25.10.2020
  Monika Sosnowska

  Wystawa Moniki Sosnowskiej to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja organizowana w Polsce, przygotowana specjalnie dla Zachęty. Składa się ze starszych prac wybranych z obszernego dorobku artystki oraz z ostatnich dzieł o nowych tropach i inspiracjach. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 23.10 (PT) 09:00
  Przestrzenie domowe dla zwierząt
  Spacer tematyczny po warszawskim ZOO
  Miejski Ogród Zoologiczny w WarszawieZOO Warszawa
 • 23.10 (PT) 12:00
  Architektoniczne inspiracje twórczości Moniki Sosnowskiej
  Wykład online Barbary Dąbrowskiej w ramach spotkań dla dorosłych 60+
  Online | ZOOMZOOM
 • 24.10 (SOB) 09:00
  Przestrzenie domowe dla zwierząt
  Spacer tematyczny po warszawskim ZOO
  Miejski Ogród Zoologiczny w WarszawieZOO Warszawa
 • 24.10 (SOB) 11:00
  ODWOŁANE!
  Oprowadzanie kuratorskie online w języku angielskim
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 25.10 (ND) 11:00
  Oprowadzanie online po wystawie Moniki Sosonowskiej
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 25.10 (ND) 12:15
  Finisażowe oprowadzanie kuratorskie Marii Brewińskiej po wystawie Moniki Sosnowskiej
  (godz. 12.15 i 13.15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.10 (ŚR) 18:00
  Chcę zbudować rakietę
  Pokaz filmu i dyskusja
  Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
 • 18.11 (ŚR) 19:00
  Świadome ciało
  Autorskie oprowadzanie online Michaliny Izert po wystawie Joanny Piotrowskiej
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 18.11 (ŚR) 19:00
  Świadome ciało
  Autorskie oprowadzanie online Michaliny Izert po wystawie Joanny Piotrowskiej
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • 26.11 – 28.11.2020
  Sztuka edukacji. Fotografie w działaniu
  Konferencja
  Online | FacebookOnline | Facebook