Senster
Wykład Anny Olszewskiej towarzyszący wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”

Facebook Zachęty
live stream

LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHETY

Edward Ihnatowicz  [iːhnætɔːveəʧ] (ur. 14 lutego 1926 w Chełmie, zm. w 1988 w Londynie) –emigracyjny rzeźbiarz, szalony [potrzebne źródło] konstruktor i cybernetyk samouk [2]. Jego rzeźby ukazywały interakcje między jego robotami a publicznością[2].

Zdaniem krytyki artystycznej: [SENSTER (ok. 1970 )] „to trochę potwór (jest wielki i wygląda jak szkielet stalowego cyberdinozaura), a trochę twór przypominający interaktywne instalacje z adresowanych do dzieci muzeów nauki w stylu Centrum Nauki Kopernik, których za czasów Ihnatowicza nie było[potrzebne źródło], a dziś są w każdym turystycznym mieście   [cytowane za: dwutygodnik.com]

O sztuce maszyn, o mecenacie koncernów oraz o tym jak przestaliśmy się bać i pokochaliśmy cybernetykę, opowie Anna Olszewska (ur. 29 lutego 1976 w Lublinie)  – kulturoznawczyni, kuratorka projektu Re: Senster.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 01.02 – 25.04.2021
  Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

  Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 09.02 (CZW) 18:00
  „Po co nam Kulisiewicz?”
  Oprowadzanie dr Anny Manickiej
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Marmurowy blat zastawiony buteleczkami z ciemnego szkła. Są różnej wielkości, mają szklane korki i opisane papierowe etykiety.
  11.02 (SOB) 16:00
  SZTUKA DOSTĘPNA X polasense.
  Warsztaty DLA OSÓB NIEWIDOMYCH NA WYSTAWIE „kulisiewicz. lapidarne piękno"
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta